Z optymizmem w nowy rok

Kończący się rok był trudny dla wielu uczestników rynku IT, wydaje się jednak, że poprawił nieco nastroje przedstawicielom branży. Minione 12 miesięcy w Polsce stało pod znakiem dużych przetargów IT, projektów offsetowych, dyskusji o programie informatyzacji kraju oraz integracji z UE. W skali globalnej obserwowaliśmy dalszą konsolidację rynku, ekspansję technologii mobilnych i przede wszystkim systemów open source, ale również wirusów i internetowego spamu.

Wartość polskiego rynku w 2003 r., m.in. dzięki kilku dużym projektom, które po części będą realizowane w br., ponownie przekroczy 3 mld zł. Panuje jednak przekonanie, że to "ostatni rok dużych przetargów". Najważniejsze przetargi 2003: informatyzacja PKO BP (440 mln zł, Softbank), PZU (300 – 400 mln zł w pierwszym roku, Prokom), budowa systemu CEPiK (180 mln zł, Softbank). Dopiero w przyszłym roku wskaźniki poprawią projekty offsetowe – szacowana na 250 – 300 mln zł budowa Rejestru Usług Medycznych (CL, Prokom), budowa systemu zarządzania kryzysowego Comand & Control za ok. 1 mld zł (CL, Prokom, Lockheed) oraz szacowana nawet na 3 mld zł budowa systemu łączności radiowej TETRA (CL, Prokom, Tel-Energo, Radmor, Motorola). Rynek IT nie nadąża obecnie za poprawiającą się ogólna koniunkturą gospodarczą, ale stopniowy wzrost optymizmu potwierdzają indeksy giełdowe – warszawski TechWIG jeszcze w styczniu wynosił 377 punktów natomiast w grudniu przekroczył 560. Ważnym barometrem kondycji rynku IT jest amerykański Nasdaq – indeks największej na świecie technologicznej giełdy pierwszy raz od stycznia 2002 r. przekroczył poziom 2000 punktów.

Rok open source

Minione 12 miesięcy to pasmo dużych sukcesów, ale i problemów platformy Linux. Środowisko open source przez większą część roku elektryzowała sprawa zarzutów SCO Group związanych z prawami do kodu Unixa oraz „pochodzenia” systemu Linux. Kwestie samych technologii, (m.in. premiera nowego jądra systemu 2.6) zeszły raczej na drugi plan. Nie ulega wątpliwości, że w 2003 r. Linux urósł w siłę, zwłaszcza dzięki Novell-owi, który zainwestował grubo ponad 200 mln USD w przejęcie SuSE Linux i Ximiana. To właśnie Novell utrzymuje, że 2004 r. będzie można okrzyknąć rokiem Linuxa, mimo, że dalszą popularyzację tej platformy w sektorze przedsiębiorstw w pewnym stopniu mogą ograniczyć roszczenia SCO.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage

Z radiem do sieci

W drugiej połowie roku działający w Polsce usługodawcy wreszcie przestali jedynie mówić o technologii Wi-Fi i zaoferowali konkretne usługi. Wszyscy trzej komórkowi operatorzy uruchomili od kilkunastu do kilkudziesięciu publicznych punktów umożliwiających bezprzewodowy dostęp do sieci w technologii 802.11, i to raczej nie w odpowiedzi na wysoki popyt, a w celu wykreowania go. W zależności od zainteresowania usługami w przyszłym roku powstaną kolejne hot spoty. IDC przewiduje, że wykorzystanie standardu WLAN w przedsiębiorstwach będzie ograniczone ale ilość zainstalowanych na świecie publicznych punktów dostępowych przekroczy 85 tys.

Robaki nie odpuszczają

W listopadzie obchodziliśmy symboliczną dwudziestą rocznicę powstania pierwszego wirusa komputerowego. W 2003 roku nie osłabiła się ich aktywność. Bardzo wielu użytkownikom komputerów, zwłaszcza administratorom sieci, w pamięć najbardziej zapadł styczniowy Slammer (wykorzystując lukę w MS SQL Server zainfekował ponad 500 tys. serwerów) oraz uciążliwy i błyskawicznie rozprzestrzeniający się sierpniowy Blaster (resetował zainfekowany system i „organizował” ataki DDoS na serwery Microsoftu)

W przyszłym roku lepiej

Wiele pozytywnych sygnałów płynących z rynku pod koniec roku pozwala sądzić, że 2004 r. będzie korzystniejszy niż 2003 r., i z pewnością dwa poprzednie lata. IDC przewiduje, że sprzedaż sprzętu i oprogramowania wzrośnie o 8%. Sprzedaż komputerów ma zwiększyć się o 11%. W bieżącym roku wartość tego segmentu rynku IT wyniesie ok. 175 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200