Z komputerem pod ramię

Coraz większe zastosowanie komputerów przenośnych, a także funkcjonalność niewiele odbiegająca od stacjonarnych modeli PC, sprawia, że popyt na notebooki w Polsce, tak samo zresztą jak na całym świecie, gwałtownie rośnie. Dzieje się tak, mimo iż sprzęt ten jest wciąż drogi. Jednak ceny notebooków systematycznie spadają.

Coraz większe zastosowanie komputerów przenośnych, a także funkcjonalność niewiele odbiegająca od stacjonarnych modeli PC, sprawia, że popyt na w Polsce, tak samo zresztą jak na całym świecie, gwałtownie rośnie. Dzieje się tak, mimo iż sprzęt ten jest wciąż drogi. Jednak ceny notebooków systematycznie spadają.

Komputer jest już typowym wyposażeniem biur, instytucji, firm i zakładów przemysłowych i to praktycznie niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Choć w dalszym ciągu słowo komputer kojarzy się przede wszystkim ze sprzętem stacjonarnym, popularność komputerów przenośnych, takich jak notebooki, laptopy, HPC (komputery naręczne) lub notatniki elektroniczne PDA (Personal Digital Assistant), szybko rośnie. Wraz ze wzrostem powszechności zastosowań technik informatycznych pojawia się potrzeba dostępu do komputera nie tylko w biurze lub domu, ale również w podróży czy podczas wizyty u klienta.

Ostatnio pojawia się tendencja do zastępowania komputerów PC notebookami nawet w przypadku, gdy ich użytkownicy wcale często się nie przemieszczają. Ponieważ sprzęt przenośny jest wciąż znacznie droższy od porównywalnych modeli stacjonarnych, ma to uzasadnienie wtedy, gdy pracownik korzysta z komputera w różnych miejscach, np. w biurze i domu.

Choć sprzedaż notebooków w Polsce pozostaje w tyle za rynkiem komputerów PC, wykazuje jednocześnie znacznie większą dynamikę wzrostu. Wynika to przede wszystkim z rozwoju powszechności zastosowań komputerów, a także z systematycznej obniżki cen systemów przenośnych, które jednocześnie oferują funkcjonalność niewiele odbiegającą od stacjonarnych modeli PC. Jest to związane z wyścigiem technologicznym, jaki ma miejsce w całej branży komputerów osobistych.

Wszystko mniejsze, wyświetlacze większe

Najnowsze modele notebooków wysokiej klasy wyposażane są w wyświetlacze LCD o przekątnej 13,3 lub 14" i rozdzielczości 1024 x 768 pkt., wewnętrzne szyny PCI, procesory Intel Pentium 233 lub 266 MHz MMX i wydajne akumulatory zasilające litowo-jonowe. Stopień miniaturyzacji elementów komputera osiągnął taki poziom, że już nie dziwią miniaturowe, wymienne dyski twarde o pojemności 5 GB lub wbudowane zestawy składające się z napędów CD-ROM x20 i FDD, umieszczonych jeden na drugim i mających wysokość nie przekraczającą 3 cm.

Jedyny ważny element współczesnych notebooków, który nie jest miniaturyzowany, a wręcz przeciwnie, staje się coraz większy - to wyświetlacz LCD. Największe stosowane obecnie w systemach przenośnych wyświetlacze mają przekątną ok. 14". Notebook z 14" ekranem, wyposażony w wydajny procesor, nie tylko umożliwia pracę w samolocie lub pociągu, ale z powodzeniem może zastąpić stacjonarny komputer w biurze, hotelu lub domu.

Obecnie na rynku wysokiej klasy notebooków regułą jest korzystanie z wyświetlaczy 12", coraz częściej spotyka się ekrany 13", a w najbardziej zaawansowanych, ale też kosztownych konstrukcjach, pojawiły się wyświetlacze 14".

Testowane notebooki

W porównaniu przedstawiono wyniki testów niektórych dostępnych na naszym rynku notebooków, które są wyposażone w wyświetlacze 13" i 14". Są to zarówno modele oferowane przez renomowane firmy, jak i mało znanych na rynku światowym producentów z Dalekiego Wschodu.

Pierwsze miejsce zajęła konstrukcja firmy Digital - notebook HiNote Ultra 2000, który dobrze godzi dwie sprzeczności - duże rozmiary wyświetlacza i wagę komputera. Przy 14" ekranie użytkownik ma do przeniesienia zaledwie 2,7 kg. Drugie miejsce zajęły ex aequo notebook Digital HiNote VP 745 i Pablo 1800. Oba komputery są wyposażone w nieco mniejsze 13" wyświetlacze. Pablo 1800 zawiera Pentium 233 MHz, a produkt Digitala - najszybszy w tym porównaniu - procesor o zegarze 266 MHz. W obu przypadkach wpłynęło to na niezłe wyniki testów, a jednocześnie Pablo 1800 ma atrakcyjną cenę. Na trzeciej i czwartej pozycji uplasowały się notebooki o podobnej konstrukcji - Fujitsu LifeBook 985 Tx i IBM ThinkPad 765D. Są to nowoczesne komputery typu all-in-one (wyposażone w wbudowane na stałe typowe urządzenia peryferyjne). Notebooki te są jednocześnie sprzedawane wraz z bogatym zestawem ciekawych i praktycznych programów. Kolejne miejsca zajęły dwa produkty z Dalekiego Wschodu - notebook firmy California Access CA 7000 z 14" wyświetlaczem i P-98R firmy Mitsu. Na ostatniej pozycji uplasował się najnowszy produkt firmy IBM - przenośny komputer ThinkPad 770, który - mimo iż jest bardzo wydajnym i nowoczesnym modelem o przemyślanej konstrukcji - ma jednocześnie bardzo wysoką cenę.

Warto podkreślić, że wszystkie testowane notebooki mają zbliżoną wydajność, wyposażenie oraz funkcjonalność przy ogromnym zróżnicowaniu cenowym. Ponieważ nie testowano niezawodności konstrukcji i jakości serwisu, cena komputerów istotnie wpłynęła na pozycję, jaką zajęły komputery w prezentowanym rankingu.

Ranking testowanych notebooków

HiNote Ultra 2000 - 8,8

HiNote VP 745 - 8,4

Pablo 1800 - 8,4

LifeBook 985 Tx - 8,2

ThinkPad 765D - 7,9

CA 7000 - 7,8

Mitsu P-98R - 7,8

ThinkPad 770 - 7,7


TOP 200