Z frontu wojny PC

Amerykańska firma Everex, zajmująca się produkcją i sprzedażą klonów PC, oznajmiła, że wycofuje się z rynku komputerów osobistych.

Amerykańska firma Everex, zajmująca się produkcją i sprzedażą klonów PC, oznajmiła, że wycofuje się z rynku komputerów osobistych.

Everex, znajdująca się do tej pory w drugiej dziesiątce dostawców komputerów typu PC na świecie, decyzję swą uzasadnia kłopotami finansowymi spowodowanymi wojną cen PC. Przedstawiciel firmy oznajmił - "zdecydowaliśmy, że business komputerów typu desktop "low end" nie jest tym, w czym chcielibyśmy działać. Chcemy być poza wojną cen PC". Przed kłopotami finansowymi uchroni Everex napływ kapitałów azjatyckich oraz przeniesienie linii produkcyjnej notebooków i komputerów PC Tempo na Daleki Wschód. Będą tam one montowane i sprzedawane na całym świecie pod szyldem Everexu. Sama firma chce się poświęcić produkcji typu "high end", m.in. odpornych na awarie serwerów Step oraz wieloprocesorowych komputerów typu desktop i serwerów. Nie wiadomo, co będzie z wykonywanymi do tej pory w Everex kasami komputerowymi, systemami telewizji i systemami archiwizacji typu tape-backup oraz, co gorsza, z blisko 2 tys. pracowników firmy.

* * *

Firma Zeos - jeszcze większy od Everex producent i sprzedawca klonów PC - sprzedawała wytwarzany przez siebie sprzęt bez wiedzy swych akcjonariuszy (i bez podziałów zysku) za pośrednictwem firmy Occidental. Przedsiębiorstwo to było całkowicie kontrolowane przez Zeos. Fakt "cichej" sprzedaży doprowadził do postępowania sądowego. Niezależnie od tego, straty Zeos są szacowane na 11 mln USD w II i 2,3 mln USD w bieżącym kwartale.


TOP 200