Z aplikacji Earth Engine mogą już korzystać również firmy i organizacje rządowe

Od momentu stworzenia przez Google aplikacji Earth Engine w 2010 roku, dostęp do niej mieli wyłącznie naukowcy działający w ośrodkach akademickich oraz organizacje nonprofit. Obecnie aplikacja ta została udostępniona również podmiotom prowadzącym działalność komercyjną oraz organizacjom rządowym.

Grafika: Google

Earth Engine to jedna z największych na świecie publicznie dostępnych baz danych zawierających tego typu informacje, które są zbierane od krążących wokół Ziemi satelitów i co ważne są cały czas na bieżąco aktualizowane. Dane te są przesyłane do chmury Google, gdzie są integrowane z innymi geoprzestrzennymi informacjami pochodzącymi z różnych źródeł, co zapewnia użytkownikom usługi dostęp do map o bardzo wysokiej rozdzielczości. W ten sposób mogą oni stale obserwować wszystkie naturalne zasoby całego świata (takie jak lasy, źródła wody czy uprawy roślin) oraz to, jak one się zmieniają z czasem.

Google zaczął oferować wybranym firmom komercyjną wersję Earth Engine już w zeszłym roku. Z oferty tej skorzystała wtedy np. znana firma SC Johnson, chcąc się w ten sposób dowiedzieć, jak rozmnażają się komary. Wiedza ta pozwoliła jej kierować rozwojem swoich produktów używanych do zwalczania tych szkodników. Korzystając z miliardów pojedynczych punktów danych pogodowych, w połączeniu z danymi o populacjach komarów w ciągu ostatnich sześciu dekad, firma opracowała publicznie dostępny model predykcyjny informujący, kiedy i gdzie pojawią się populacje komarów. Google potwierdza, że Earth Engine będzie nadal dostępny bezpłatnie dla organizacji non-profit i naukowców.

Zobacz również:

  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX
  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play

Firma zaprezentowała też w ostatnim czasie kilka innych narzędzi przeznaczonych dla firm, które chcą ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Firma uruchomiła również nowy program pilotażowy noszący nazwę Carbon Sense, który zapewni takim firmom dostęp do informacji pozwalających im lepiej realizować ich zamierzenia dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200