Z ThinkPadem w podróż

Notebook IBM ThinkPad 365XD wchodzi w skład rodziny komputerów przenośnych wyposażonych w procesory Pentium 120 lub 133 MHz.

Notebook IBM ThinkPad 365XD wchodzi w skład rodziny komputerów przenośnych wyposażonych w procesory Pentium 120 lub 133 MHz.

Rodzina ta charakteryzuje się połączeniem właściwości, jakie są wymagane od urządzeń stosowanych w biznesie (szybkość działania, przenośność, możliwość rozbudowy, umiarkowana cena, oprogramowanie do zastosowań biurowych) z wbudowanymi funkcjami multimedialnymi.

ThinkPad 365 XD zawiera wbudowany na stałe 6-krotny napęd CD-ROM, procesor Pentium 120 MHz oraz wyświetlacz TFT 10,4" i waży przy tym (razem z akumulatorem) zaledwie 2,9 kg. Tak niską wagę osiągnięto m.in. przez usunięcie z konstrukcji napędu FDD, który jest oferowany jako urządzenie zewnętrzne dołączane do notebooka za pośrednictwem specjalnego kabla. Jako urządzenie wskazujące zastosowano tradycyjny TrackPoint - niewielki drążek umieszczony w centralnej części klawiatury, który pod wpływem niewielkiego nacisku powoduje przesuwanie kursora na ekranie.

Testowany komputer był wyposażony w 8 MB RAM (maksymalnie 40 MB), dysk twardy 810 MB (można go zastąpić dyskiem 1,08, 1,35 lub 2,1 GB) oraz kartę graficzną Trident LCD9320, która pozwala na wyświetlanie 64 tys. kolorów przy rozdzielczości 800 x 600 pkt. (dla zewnętrznego monitora - 1024 x 768 pkt.).

ThinkPad 365 jest wyposażony w 32-bitowe gniazda typu CardBus dla kart PC Card I/II lub III oraz w łącza umożliwiające dołączenie do notebooka opcjonalnej stacji dokowej.

W skład oprogramowania preinstalowanego w komputerze - obok systemu operacyjnego (do wyboru Windows 3.1, Windows 95, Windows NT 3.51 lub 4.0, OS/2 Warp) - wchodzi zestaw przydatnych programów - są to m.in. przewodniki dla początkujących użytkowników notebooka (ThinkPad 365 User's Guide), aplikacje monitorujące stan naładowania baterii (IBM Fuel), program do tworzenia kopii bezpieczeństwa, system CCMail Mobile for Windows i inne. Do notebooka dołączany jest CD-ROM z pakietem zintegrowanym dla pracy biurowej Lotus Smart Suite.

Niestety, mimo że istnieją już spolonizowane wersje wielu wymienionych programów komputer jest oferowany z preinstalowanymi wersjami angielskimi. Dla polskiego użytkownika może to być istotną wadą, ale trzeba przyznać, że cena komputera jest dość atrakcyjna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200