Z Oracle do SAP

Grzegorz Rogaliński zostanie prezesem SAP Polska. Dotąd był dyrektorem sprzedaży dla sektora publicznego, przemysłu, handlu i energetyki w Oracle Polska.

Grzegorz Rogaliński zostanie prezesem SAP Polska. Dotąd był dyrektorem sprzedaży dla sektora publicznego, przemysłu, handlu i energetyki w Oracle Polska.

Grzegorz Rogaliński,od lutego 2004 r. prezes zarządu SAP Polska

Grzegorz Rogaliński,od lutego 2004 r. prezes zarządu SAP Polska

SAP, największy konkurent Oracle'a na rynku , od dłuższego czasu poszukiwał następcy Grzegorza Kozłowskiego, który ma kierować polskim oddziałem firmy tylko do końca br. Według oficjalnych informacji Grzegorz Kozłowski złożył rezygnację, ale trudno wykluczyć, że powodem zmiany mogły być niezadowalające wyniki finansowe kierowanej przez niego firmy. Na rynku polskim zmniejszał się dystans między SAP a Oracle'em (odpowiednio: 27,4 i 23,2% na polskim rynku ERP w 2002 r.). W większości krajów przewaga SAP nad głównym rywalem jest zdecydowana. W wyniku zawarcia przez Oracle kontraktów na sprzedaż systemów dwóm wielkim klientom - Telekomunikacji Polskiej i PZU - tegoroczne rankingi mogą wypaść jeszcze mniej korzystnie dla SAP Polska.Przedstawiciele SAP twierdzą jednak, że po udanym III kw. br. firma zamknie rok korzystnym bilansem, dzięki czemu utrzyma pozycję lidera.

Paradoksalnie, ustępujący dyrektor SAP również trafił do firmy bezpośrednio z Oracle Polska, gdzie pracował przez krótki okres. Inaczej niż w tamtym przypadku, odejście Grzegorza Rogalińskiego to z pewnością cios dla Oracle Polska. Grzegorz Rogaliński pracował w firmie przez 11 lat i wydatnie przyczynił się do jej sukcesów na rynku aplikacji biznesowych. Był uważany za drugiego człowieka w firmie po prezesie Pawle Piwowarze. Wymieniano go w gronie kandydatów na następcę, gdy pojawiły się spekulacje o ewentualnym odejściu Pawła Piwowara do pracy w centrali regionalnej.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, fiaskiem zakończyły się negocjacje z Mirosławem Szturmowiczem, który był pierwszym kandydatem na stanowisko dyrektora SAP w Polsce. Również nieoficjalnie wiadomo że Grzegorz Rogaliński nie był jedynym członkiem kadry kierowniczej Oracle Polska, któremu proponowano pracę w SAP Polska. Do chwili wydania tego numeru Computerworld polski oddział SAP nie potwierdził informacji o wyborze nowego prezesa.

Nowy szef SAP Polska rozpocznie prawdopodobnie urzędowanie od lutego 2004 r. Do tego czasu będzie przebywał na urlopie.


TOP 200