Z Javą taniej w sieci

IBM Polska promuje systemy wykorzystujące komputery sieciowe jako tańsze w zarządzaniu.

IBM Polska promuje systemy wykorzystujące komputery sieciowe jako tańsze w zarządzaniu.

Dział oprogramowania IBM Polska zamierza silniej niż dotychczas promować w Polsce rozwiązania przygotowane w języku Java, zwłaszcza związane ze środowiskiem komputerów sieciowych (Network Computer). Mają one być alternatywą dla obecnie stosowanego modelu rozproszonego i zróżnicowanego pod względem systemów operacyjnych i aplikacji. Jest to kolejna inicjatywa IBM, związana z technologią Java. W kwietniu br. koncern poinformował o współpracy z Sun Microsystems i Intelem nad opracowaniem systemu operacyjnego JavaOS for Business.

Siedem procent

Promowane przez IBM "przetwarzanie sieciowe" ma znacznie ułatwić zarządzanie komputerami pracującymi w sieci, głównie poprzez ograniczenie możliwości ingerowania użytkowników w konfigurację. Zdaniem specjalistów, w obecnych systemach użytkownicy mają zbyt dużo władzy nad komputerami PC, dostęp do zbyt wielu funkcji, które nie są im potrzebne w pracy. "Według badań Gartner Group, niezbędne jest jedynie 7% funkcji zapewnianych użytkownikom przez ich komputery" - stwierdza Anthony B. Chapman, dyrektor działu Network Computing Software na Europę Środkową i Wschodnią w IBM Austria.

Jak podaje IBM, powołując się na dane analityków Gartner Group, aż 56% kosztów użytkowania komputerów związane jest z operacjami dokonywanymi przez użytkownika, a jedynie 14% z jego zakupem. Alternatywą ma być komputer sieciowy, w którym nie będzie można dokonywać samodzielnie żadnych zmian, a oprogramowanie i system operacyjny ma być dystrybuowany centralnie. "Departament informatyki chciałby wiedzieć, jaki system ma każdy z użytkowników, a jeszcze lepiej, gdyby był jego źródłem" - mówi Anthony B. Chapman.

W promowaniu technologii problemem może okazać się mentalność pracowników departamentów informatycznych nie przyzwyczajonych do modelu centralnego zarządzania i "zdalnego" kontaktu z użytkownikiem. Jak twierdzi Paweł Panecki, dyrektor ds. sprzedaży oprogramowania w , w przełamaniu barier psychologicznych powinny pomóc polskie firmy programistyczne. "Powinny one promować rozwiązania, które także im ułatwią pracę ze względu na możliwość dokonywania zdalnej aktualizacji aplikacji. Przy kilku tysiącach instalacji jest to niezwykłym ułatwieniem" - dodaje Paweł Panecki.

Zachować starsze systemy

IBM zaprezentował również kilka rozwiązań mających na celu ułatwienie przejścia z modelu rozproszonego na przetwarzanie sieciowe z wykorzystaniem architektury komputerów sieciowych. Wszystkie zostały stworzone w języku Java. Jest to m.in. Host-On-Demand, umożliwiający emulację terminali 3270, 5250 i VT oraz dostęp do aplikacji znajdujących się na komputerach typu mainframe za pośrednictwem przeglądarki WWW.

Innym jest WorkSpace On-Demand (WSOD). W jego skład wchodzą: klienckie środowisko pracy (WorkSpace On-Demand), które można dostosować do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, oraz pakiet narzędzi do zarządzania nim (WorkSpace On-Demand Manager). Zdaniem przedstawicieli IBM, za pomocą WSOD można wprowadzać przetwarzanie sieciowe bez rezygnacji z wcześniejszych inwestycji w infrastrukturę informatyczną. Ostatnią część prezentacji poświęcono narzędziom do tworzenia aplikacji w Javie - VisualAge for Java. Jak przyznają przedstawiciele IBM, w Polsce firma jak dotąd prowadzi zaledwie trzy projekty, w których jest zastosowany język Java.


TOP 200