Yandex i inne firmy z Rosji będą wycofane z NASDAQ i NYSE

Pięć firm technologicznych z Rosji ma zostać formalnie wycofanych z amerykańskich giełd.

W rok po wstrzymaniu handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Rosją w związku z wybuchem Wojny w Ukrainie, pięć firm technologicznych ma zostać wycofanych z amerykańskich giełd.

Delisting rosyjskich firm technologicznych z amerykańskich giełd
Źródło: Yandex.ru

Delisting rosyjskich firm technologicznych z amerykańskich giełd

Źródło: Yandex.ru

Największą firmą technologiczną notowaną w Stanach Zjednoczonych jest Yandex, który często nazywany jest rosyjskim Googlem. Mowa o firmie, której flagowym produktem jest wyszukiwarka sieciowa oraz usługi, które wokół niej zbudowano. Yandex posiada rozwiązania z zakresu wyszukiwania informacji w sieci, e-commerce, reklamy, map, transportu oraz innych.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Giełdowy awans kryptowaluty Ether

Spółka została wprowadzona na giełdę NASDAQ w maju 2011 roku jako spółka holdingowa Yandex N.V. zarejestrowana w Holandii. Później nastąpiło wejście na giełdę w Moskwie, które odbyło się trzy lata później. Rekordowy poziom kapitalizacji Yandex osiągnął w listopadzie 2021 roku - wynosił on 31 miliardów dolarów. Później akcje zaczęły systematycznie spadać. NASDAQ wstrzymał obrót w lutym 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym.

Prezes i założyciel Yandexu Arkady Volozh opuścił firmę w czerwcu ubiegłego roku po tym, jak znalazł się na liście sankcji wydanej przez Unię Europejską.

Yandex pozbył się części swoich nieruchomości, w tym przekazał swój serwis informacyjny rywalowi o bliskich związkach z państwem rosyjskim. Firma ogłosiła plany restrukturyzacji korporacyjnej, w ramach której miałby oddalić się od swoich rosyjskich korzeni poprzez dalsze dezinwestycje, a jednocześnie wykorzystać swoją istniejącą obecność na arenie międzynarodowej w takich obszarach jak samochody autonomiczne i cloud computing.

NASDAQ w zeszłym roku wstrzymał obrót internetową platformą rekrutacyjną HeadHunter, graczem e-commerce Ozon, który został nazwany rosyjskim Amazonem oraz rosyjskim fintechem Qiwi, który ma oficjalną siedzibę na Cyprze. Z kolei New York Stock Exchange (NYSE) wstrzymała obrót rosyjską firmą Cian, zajmującą się bazami danych o nieruchomościach, która również oficjalnie ma siedzibę na Cyprze.

Wczoraj NASDAQ powiadomił swoje cztery spółki o rozpoczęciu procedury delistingu, przy czym dzień delistingu Yandexu, HeadHuntera, Ozonu i Qiwi został zaplanowany na 24 marca. NYSE powiadomiła również Cian, choć nie podano daty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200