Yahoo zaszyfruje wszystkie połączenia

Do końca pierwszego kwartału 2014 r. Yahoo zaoferuje użytkownikom możliwość szyfrowanie całego ruchu wysyłanego do i z portalu. Firma chce w ten sposób umożliwić internautom zabezpieczenie się przed inwigilacją, również ze strony instytucji rządowych.

Przedstawiciele Yahoo już wcześniej zapowiedzieli, że od początku stycznie zostanie domyślnie włączone szyfrowanie SSL poczty Yahoo Mail (obecnie jest to jedna z opcji, domyślnie wyłączona). Teraz dowiedzieliśmy się, że portal wprowadzi szyfrowanie wszystkich danych przesyłanych pomiędzy serwisem a komputerami użytkowników (a także pomiędzy rozsianymi po USA centrami danych Yahoo). Co więcej, firma zamierza również przekonać wszystkich partnerów, korzystających w swoich serwisach z Yahoo! Mail do domyślnego włączenia szyfrowania komunikacji.

Decyzja ta jest reakcją na niedawne rewelacje Edwarda Snowdena, który ujawnił dziennikarzom Washington Post, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jest w stanie bez problemu monitorować dane przesyłane pomiędzy centrami danych firm Google i Yahoo.

Zobacz również:

  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Warto jednak dodać, że proces przechodzenia dużych firm internetowych na domyślnie szyfrowane połączenia trwa już od jakiegoś czasu i nie jest powiązany z sprawą NSA i systemu inwigilacji PRISM. Od ubiegłego roku szyfrowanie domyślnie włączone jest m.in. w serwisach Facebook oraz Twitter (a Gmail zdecydował się na to już w 2010 r.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200