Yahoo informuje – w 2013 roku hakerzy przejęli dane dotyczące miliarda kont naszych klientów

Firma potwierdza, że w połowie 2013 roku hakerzy włamali się do jego serwerów pocztowych i wykradli z nich dane zawierające poufne informacje o klientach korzystających z jego usług. Wszystko wskazuje na to, że może to być jedno największych w historii IT włamań, gdyż dotyczy ok. miliarda kont.

Warto przypomnieć, że we wrześniu tego roku hakerzy włamali się do 500 mln pocztowych kont, jakie użytkownicy założyli na serwerach Yahoo. Oba te wydarzenia nie mają ze sobą nić wspólnego. Zarówno w przypadku tego włamania, jak i poprzedniego, hakerzy weszli w posiadanie takich poufnych informacji, jak nazwy kont, hasła, numery telefonów oraz daty urodzin. Yahoo uspokaja klientów i zapewnia, że hakerzy nie przejęli danych zawierających informacje o kartach płatniczych czy kontach bankowych.

Firma rozsyła obecnie do swoich klientów informacje, w których powiadamia ich o zaistniałej sytuacji i prosi ich o podjęcie kroków mających zminimalizować skutki włamań. Klienci są więc proszeni i zmianę haseł i w przypadku zgłaszania takich próśb przez Yahoo, potwierdzania swojej tożsamości.

Zobacz również:

  • Yahoo kupiło kolejną platformę informacyjną
  • Aresztowano sprawców zuchwałego włamania do sieci Etherum
  • Czy smartfony potrzebują oprogramowania antywirusowego

Jak dotąd Yahoo nie wskazuje, kto mógł wykraść z jego serwerów dane, mówiąc jedynie iż chodzi tu o "unauthorized third party". Głos w tej sprawie zabrał też Verizon, który jest w trakcie przejmowania firmy Yahoo (kupił ją kilka miesięcy temu za 4,83 mld USD). Wydał komunikat w którym uspakaja wszystkich, że śledzi całą sprawę i zamierza wyjaśnić ją do samego końca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200