XtremIO - pierwszy system pamięci masowej firmy EMC typu „all-flash”

EMC wprowadza na rynek swój pierwszy system pamięci masowej oparty wyłącznie na dyskach SSD (zawierających układy NAND/flash). To rozwiązanie zaprojektowane na bazie technologii, w posiadanie której EMC wszedł wraz z przejęciem firmy XtremIO, co miało miejsce osiemnaście miesięcy temu.

Podstawowym elementem rozwiązania jest moduł noszący nazwę X-Brick, który ma wysokość 6U i zawiera dwa kontrolery (nadmiarowość przekładająca się na dużą niezawodność pracy). Z modułów takich można zbudować klaster XtremIO i następnie elastycznie go rozbudowywać, dodając do niego w miarę rosnących potrzeb (może to być zapotrzebowanie na większą wydajność lub pojemność systemu pamięci masowej) kolejne moduły X-Brick.

EMC oferuje na początek moduły X-Brick, które zawierają 256 GB pamięci systemowej oraz dyski SSD o ogólnej pojemności 10 TB. Są to dyski oparte na pamięciach flash typu eMLC. Przykładowy klaster XtremIO może zawierać np. cztery moduły X-Brick. Klaster taki ma wysokość 22U i zawiera 1 TB pamięci systemowej oraz pamięć masową SSD o ogólnej pojemności 40 TB. Moduły X-Brick wchodzące w skład takiego klastra (mającego wydajność rzędu 1 mln IOPS; 250 tys. IOPS na jeden moduł X-Brick) komunikują się między sobą za pośrednictwem dwóch połączeń InfiniBand. System obsługuje wszystkie podstawowe mechanizmy stosowane do bezpiecznego przechowywania danych, w tym wspiera technologię deduplikowania danych (realizując to zadanie w trybie in-line).

kilka innych firm (np. NetApp i IBM) wprowadziły już wcześniej na rynek wydajne macierze typu “all-flash”. NetApp zrobił to np. pod koniec lutego br., prezentując wtedy macierz oznaczoną symbolem EF540. Zawiera ona 2,5 calowe dyski SSD/SAS o pojemności 800 GB. Urządzenie ma wysokość 2U i może zawierać 12 takich dysków (o ogólnej pojemności 9,6 TB) albo 24 dyski (o ogólnej pojemności - 19,2 TB).

NetApp podaje w specyfikacji technicznej, że ich przepustowość wynosi 300 tys. IOPS (operacji I/O na sekundę). Macierze są wyposażone w 8 portów FC 8 Gb/s i mogą obsługiwać połączenia iSCSI (10 Gb/s) oraz InfiniBand (40 Gb/s). Z kolei IBM wprowadził na rynek w kwietniu br. macierze ”all-flash” oznaczone symbolami FlashSystem 720 i 820. To urządzenia wykorzystujące technologię, którą IBM przejął rok wcześniej razem z firmą Texas Memory System.

Warto też przypomnieć, że EMC ma już od jakiegoś czasu w ofercie macierze, w których można instalować prawie same dyski SDD. To systemy pamięci masowej linii VNX, reprezentujące jednak rozwiązanie hybrydowe, a więc nie tak wydajne jak zaprojektowane od podstaw macierze X-Brick, których architektura została od razu zoptymalizowana pod kątem obsługi układów NAND/flash.

EMC zapowiada, że w przyszłym roku wprowadzi do oferty kolejny model modułu X-Brick, zawierający dyski SSD o ogólnej pojemności 20 TB.

Zaproszenie na konferencję

Zapraszamy na konferencję# X Forum Usług Szerokopasmowych, która odbędzie się 27 listopada 2013. Celem konferencji jest przedstawienie perspektyw, przyszłości usług bazujących na sieciach szerokopasmowych oraz aktualnych trendów w ich wykorzystaniu. Na konkretnych przykładach omówione zostaną trwające wdrożenia, przetargi i kwestie finansowania.

Przedstawione i omówione zostaną także najgorętsze tematy, z którymi mierzyć będziemy się w nadchodzących latach – technologie do wykorzystania w kontekście „ostatniej mili”, konieczność budowy i utrzymania infrastruktury mogącej „udźwignąć” rosnące zapotrzebowanie na transmisję danych, rosnące znaczenie komunikacji M2M czy kwestia podziału nowych częstotliwości (800MHz i te po TV analogowej).

Szczegółowy program konferencji oraz rejestracja pod adresem http://www.computerworld.pl/konferencja/Broadband2013/wykup

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200