Ximian Desktop 2

Ximian Desktop 2 to kompleksowe linuxowe środowisko programowe dla stacji roboczych.

Ximian Desktop 2 to kompleksowe linuxowe środowisko programowe dla stacji roboczych.

Oprócz charakterystycznego w wyglądzie menedżera okien opartego na architekturze Gnome, w skład pakietu wchodzą m.in. nieco zmodyfikowany zestaw aplikacji biurowych OpenOffice oraz aplikacja Ximian Evolution 1.4, łącząca funkcje klienta pocztowego z kalendarzem i zadaniami, a także przeglądarka Mozilla. Zestaw uzupełniają: program Red Carpet 2.0 przeznaczony do obsługi instalacji i automatycznej aktualizacji oprogramowania (pozwala on m.in. cofnąć zainstalowane aktualizacje), ulepszona wersja aplikacji do obsługi nagrywarek CD-RW i narzędzia do konfiguracji drukarek.

W nowej wersji Ximian położył największy nacisk na ułatwienie współpracy poprzez sieć z komputerami wykorzystującymi system Windows i Microsoftu. Szczególnie ciekawą propozycją jest moduł pracy grupowej Evolution 1.4, wspierający nie tylko podstawowe protokoły pocztowe: SMTP, IMAP, POP3 i LDAP, ale także umożliwiający współpracę z serwerami Exchange 2000 oraz Sun ONE Mail.

Pakiet Ximian Desktop 2 Standard Edition jest dostępny bezpłatnie - można go pobrać z witryny producenta. Wersja ta nie uprawnia jednak do korzystania z pomocy technicznej i nie zawiera aplikacji firm trzecich. Te cechy ma wersja Professional Edition kosztująca ok. 100 USD.


TOP 200