Xilinx przechodzi w ręce AMD

To wydarzenie może zmienić w istotny sposób obraz rynku IT. AMD wyraziło oficjalnie zgodę na zakup firmy Xilinx (amerykański producent układów scalonych). Transakcja, której wartość wynosi ok. 35 mld, ma zostać sfinalizowana (o ile oczywiście zostanie zaakceptowana przez urząd antymonopolowy) pod koniec 2021 roku.

AMD

Tym samym po tej fuzji na rynku IT pojawi się potężna korporacja zatrudniająca ponad 13 tys. osób, hołdująca zasadzie iż najlepszym sposobem produkowania układów jest outsourcing, w tym przypadku opierający się prawie w stu procentach na współpracy z tajwańską firmą TSMC.

Firma Xilinx koncentrowała ostatnio swoją uwagę na programowalnych procesorach, które realizują bardzo szybko zlecone jest zadania, takie jak kompresowanie plików czy ich szyfrowanie. Można więc przypuszczać, że w najbliższej przyszłości AMD położy większy nacisk właśnie na tego typu rozwiązania.

Zobacz również:

  • Steve Jobs uhonorowany wysokim odznaczeniem
  • Walentynki dla AMD to finalizacja przejęcia Xilinx o wartości 54 mld dolarów
  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

Wypada w tym momencie przypomnieć, że Intel zdecydował się kilka lat temu na podobny krok. Chodzi o fakt przejęcia przez tę korporację w 2015 roku firmy Altera. Było to wtedy jedno z największych przejęć (wartość tej transakcji wynosiła 16,7 mld USD), na jakie zdecydował się Intel.

Analitycy są zgodni co do tego, że wydarzenie to oznacza na pewno jedno. Po tym przejęciu rywalizacja o palmę pierwszeństwa na rynku układów scalonych rozgorzeje ze zdwojoną siłą, na czym zyskać mogą tylko użytkownicy komputerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200