Xerox rewolucjonizuje drukowanie

Przedstawiciele Xeroxa opracowali technologię produkcji kolorowych tonerów do drukarek. Według zapewnień inżynierów firmy ma to znacznie zredukować koszty uzyskiwania kolorowych wydruków.

Przedstawiciele Xeroxa opracowali technologię produkcji kolorowych tonerów do drukarek. Według zapewnień inżynierów firmy ma to znacznie zredukować koszty uzyskiwania kolorowych wydruków.

"To zupełnie nowy sposób na produkcję tonerów", oświadczył wiceprezes Xerox Research Centre of Canada (XRCC) Rafik Loufty podczas prezentacji "Emulsion Aggregation", najnowszej technologii produkowania kolorowych tonerów do drukarek. Przedstawiciele Xeroxa nie podali jeszcze wprawdzie kosztów kolorowego wydruku z wykorzystaniem nowej technologii, ale według Rafika Loufty "Technologia EA przełamie barierę koloru sprawiając, że stanie on się standardem, a nie luksusem". Tradycyjnie materiał wypełniający toner tworzony jest poprzez miażdżenie dużych fragmentów polimerowych żywic, co jednak powoduje, że cząsteczki tonera mają różne kształty i rozmiary. Proces nazwany Emulsion Aggregation działa w odwrotny sposób: lateksowe cząsteczki o rozmiarach 200 nanometrów umieszczane są w wodzie, gdzie poprzez manipulację za pomocą różnych czynników jak np. temperatura i odczyn pH są łączone w polimerowe łańcuchy żywic o rozmiarach od 3 do 15 mikronów, a po dodaniu odpowiednich pigmentów uzyskuje się żądane kolory.

Zobacz również:

  • Z peryferiów do centrum

Technologia EA daje naukowcom pełną kontrolę nad rozmiarem i kształtem cząsteczek i pozwala tym samym na tworzenie jednakowych cząstek tonera, które nakładają się na dowolny typ papieru bardziej "gładko", mogą być lepiej "spakowane" oraz tworzą znacznie ostrzejsze i bardziej przejrzyste obrazy z wykorzystaniem mniejszej ilości tonera. Możliwość większej ingerencji w skład tonera pozwala np. tworzyć specyficzne "korporacyjne" kolory na zamówienie konkretnych firm np. "czerwień Xeroxa" czy "żółć Kodaka". Poza tym sam proces tworzenia tonera jest o wiele bardziej wydajny od tradycyjnych metod: pochłania mniej energii, a drukarki pracujące w technologii EA będą trwalsze, ponieważ wymagają do pracy niższych temperatur. Przedstawiciele Xeroxa oświadczyli, że pierwsze produkty oparte na EA i firmowane marką Fuji-Xerox mają pojawić się na rynku azjatyckim pod koniec 2001 roku.

http://www.xerox.com