Xen w kernelu

Z zapowiedzi programistów wynika, że do kolejnych wydań kernela systemu operacyjnego Linux z serii 2.6 ma zostać włączony kod z projektu Xen, odpowiedzialny za tworzenie wirtualnych maszyn, na których można uruchamiać całe systemy operacyjne. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to się stanie - podano jedynie, że 'w najbliższym czasie'.

Idea włączenia kodu Xen pojawiła się już kilka miesięcy temu, jednak dopiero niedawno został on na tyle poprawiony, by przedsięwzięcie to miało w ogóle rację bytu.

Projekt Xen, rozwijany na Uniwersytecie w Cambridge, a wspierany przez HP, Red Hata, Novella, Intela, IBM, jest jednym z kilku rozwiązań, które pozwalają na wirtualizację. W porównaniu z innymi rozwiązaniami (zwłaszcza komercyjnymi), Xen działa szybciej i stawia mniejsze wymagania w stosunku do sprzętu, na którym działa.

Zobacz również:

  • HarmonyOS z sukcesem uruchomione na komputerze

Poza tym, możliwość uruchamiania kilku systemów operacyjnych i aplikacji na jednej fizycznej maszynie, to duża oszczędność zasobów. Nie jest jednak pozbawiony wad. Używana technika para-wirtualizacji stawia pewne wymagania wobec systemu operacyjnego, który ma działać na wirtualnej maszynie, dlatego też można na nim uruchomić przede wszystkim otwarte systemy operacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200