XVIII Olimpiada Informatyczna: IT staje się specjalnością młodych Polaków

Świadczyć może o tym prawie 1000 uczestników tegorocznej edycji Olimpiady skierowanej do uczniów szkół średnich i gimnazjów. Właśnie zakończył się jej pierwszy etap.

W tegorocznej XVIII Olimpiadzie Informatycznej wzięło udział ponad 924 uczniów. Musieli oni rozwiązać w ciągu 4 tygodni 5 zadań. Choć pozornie wydaje się, że to niewiele, to jak przyznają organizatorzy olimpiady, w tym roku zadania były trudniejsze niż w poprzednich latach. "Na olimpiadzie pojawiają się bowiem zarówno zadania o poziomie szkolnym, jak i wyższym. Dlatego uważam, że około tysiąca startujących to wynik, który jeszcze raz zaświadcza że informatyka jest specjalnością młodych Polaków" - mówi Prof. Tadeusz Kuran, kierownik organizacyjny i współtwórca OI.

Jak poradzili sobie uczestnicy Olimpiady z zadaniami? Profesor Kuran mówi, że bardzo różnie. Byli tacy, których wyniki były niższe niż umiejętności - przyznali oni, że zrobili tylko tyle zadań, by przejść do II etapu. W tym samym czasie brali bowiem udział w jeszcze innych konkursach informatycznych. Jednak byli i tacy, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki. Dwóch uczestników tegorocznej olimpiady otrzymało maksymalną liczbę punktów (500 punktów, po 100 za każde zadanie). Warto dodać, że jeden z nich, Stanisław Barzowski to uczeń II klasy gimnazjum. Również Aleksander Kramarz z II klasy liceum otrzymał 500 punktów. "Na pewno mają przed sobą wielką przyszłość na Olimpiadzie Informatycznej. Obaj pochodzą ze znakomitych szkół, które wydały mistrzów olimpijskich, najlepszych młodych informatyków świata Filipa Wolskiego Tomka Kulczyńskiego" - mówi Prof. Kuran. Stanisław Barzowski uczy się w Gimnazjum Nr 24 w Gdyni, gdzie uczy go Ryszard Szubartowski a Aleksander Kramarz z VI LO w Bydgoszczy, w którym pracowali z nim m.in. Małgorzata Piekarska i Marek Cygan z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego wspominamy o nauczycielach? Bo sukces tych młodych ludzi w pewnej mierze zależy od ich nauczycieli informatyki, którzy muszą zainteresować tym przedmiotem uczniów. A w przypadku informatyki, z którą uczniowie nie mają do czynienia od początku szkoły jak z innymi przedmiotami, jest to niełatwe. Ryszard Szubartowski jest najwyraźniej nauczycielem, który to potrafi bowiem w tegorocznej olimpiadzie do II etapu przeszło 45 jego uczniów - 26 z liceum, w którym uczy i 19 z gimnazjum. Z Liceum z Bydgoszczy, w którym uczy się Aleksander Kramarz, do II etapu przeszło natomiast 18 zawodników. Poza Stanisławem i Aleksandrem, którzy osiągnęli maksymalną liczbę punktów, 8 zawodników uzyskało ponad 450 pkt, 38 zawodników uzyskało ponad 75%, a 172 co najmniej 50%.

"To doskonałe wyniki" - podsumowuje Prof. Kuran. Do II etapu Olimpiady Informatycznej Komitet Główny, biorąc pod uwagę trudność zadań zakwalifikował 402 zawodników, ustalając limit kwalifikujący na poziomie 100 pkt. II etap odbędzie się w lutym 2011 roku najprawdopodobniej w Gdyni, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, na Śląsku, w Krakowie i Rzeszowie w zaprzyjaźnionych z Olimpiadą szkołach wyższych. Po dniu próbnym, który ma służyć poznaniu warunków olimpiady, odbędą się dwudniowe zawody. Każdego dnia będą 2 lub 3 zadania, podobne do tych z etapu eliminacyjnego, do rozwiązania w czasie 5 godzin. Najlepsi przejdą do III etapu, który odbędzie się już w kwietniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200