XPS 13 Developer Edition – laptop dla entuzjastów Linuksa

Dell wyszedł kilka lat temu z inicjatywą "Project Sputnik", której celem było zachęcenie użytkowników do kupowania pecetów, którymi zarządza system operacyjny Linux. Firma kontynuuje te program, w ramach którego wprowadziła do oferty kilka dni temu kolejny model laptopa XPS 13 Developer Edition, którym zarządza to oprogramowanie.

Warto odnotować ten fakt, gdyż na tle innych linuksowych laptopów, jakie obecnie oferuje rynek, nowy XPS 13 Developer Edition prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Przede wszystkim Dell wprowadził do niego szereg technologii, które były to tej pory stosowane wyłącznie w laptopach pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows oraz Mac OS.

Laptop pojawia się w ofercie Dell’a dwa miesiące po zaprezentowaniu na rynku jego starszego brata, czyli laptopa XPS 13, którym zarządza system Windows 10. XPS 13 Developer Edition pracuje pod kontrolą systemu Ubuntu 14.04, zawiera wyświetlacz 4K, intelowski procesor Skylake oraz obsługuje połączenia Thunderbolt 3, co jest w linuksowych laptopach absolutną nowością

Zobacz również:

  • Dell zapewni hybrydowe podejście do AI. Połączy rozwiązania chmurowe i lokalne
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku
  • Powstało nowe narzędzie antywirusowe dla komputerów Linux

Dell zapowiada, że jeszcze w tym roku wprowadzi do oferty kolejny model linuksowego laptopa XPS 13 Developer Edition, w którym pojawią się nowe technologie, w tym złącze pozwalające dołączać urządzenie do stacji dokowania.

Analitycy sądzą, że laptop trafi do rąk raczej niewielkiej grupy użytkowników, którzy są entuzjastami Linuksa. A na tle użytkowników komputerów z systemem Windows, są to wyjątkowi użytkownicy. Cechuje ich przede wszystkim to – czego nie można powiedzieć o użytkownikach komputerów Windows – że są profesjonalistami, którzy znają wszystkie tajniki oprogramowania, które zarządza ich laptopem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200