Wzrost sprzedaży pecetów

W trzecim kwartale 2023 r. globalny rynek komputerów osobistych odnotował sprzedaż na poziomie 68,5 miliona sztuk, co stanowi wynik lepszy od oczekiwań. Według raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker, wolumen ten był jednak nadal niższy o 7,2% w porównaniu z tym samym kwartałem 2022 roku.

Fot. Pixabay/Pexels

Pomimo tego, że rynek komputerów osobistych przekroczył początkowe prognozy, na wyniki te wpłynęły zarówno czynniki napędzające, jak i hamujące. Po pierwsze, zwiększony wolumen można częściowo przypisać uzupełnianiu zapasów, głównie po stronie konsumentów. Po drugie, podjęto znaczne wysiłki w celu zaradzenia przewidywanej eskalacji kosztów, takiej jak oczekiwany wzrost ceł importowych w Indiach. Chociaż cła te zostały później zawieszone, obawy doprowadziły jednak do wchłonięcia przez kanał większej liczby jednostek niż prawdopodobnie było to konieczne. Wreszcie, dalsze ograniczanie budżetów IT doprowadziło do tego, że biznesowe jednostki PC osiągnęły gorsze wyniki niż i tak już konserwatywne prognozy handlowe.

Wzrost sprzedaży pecetów

Źródło: IDC

Biorąc pod uwagę obecne warunki i niepewne środowisko makroekonomiczne, IDC obniżyło prognozę dla światowego rynku komputerów osobistych. Oczekuje się, że wolumen dostaw w 2023 r. spadnie o 13,8% w porównaniu z 2022 r., który sam spadł o 16,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dwa kolejne lata dwucyfrowych spadków rok do roku to bezprecedensowy trend na rynku komputerów osobistych, ale prawdopodobnie przyczyni się do ożywienia w późniejszym okresie. Pomimo krótkoterminowych wyzwań, IDC nadal spodziewa się odbicia rynku w 2024 roku i później, przy czym wiele czynników zbiegnie się w ciągu najbliższych dwóch lat. Kilka z głównych czynników to:

1) Cykl odświeżania komputerów PC: Oczekuje się, że ogromna i starzejąca się zainstalowana baza komercyjnych komputerów osobistych, która przekroczy czteroletnią granicę do 2024 r., będzie wymagać odświeżenia, co zbiegnie się z pilnym zapotrzebowaniem na migrację do systemu Windows 11. Całkowity rynek komputerów PC w 2024 r. powinien odnotować wzrost o 3,4% w porównaniu do 2023 r.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Majowa konferencja Apple może być ważniejsza niż oczekujemy

2) Integracja AI: Oczekuje się, że integracja możliwości sztucznej inteligencji z komputerami PC będzie katalizatorem aktualizacji, które trafią na półki sklepowe w 2024 roku i początkowo będą skierowane do niektórych segmentów rynku komputerów korporacyjnych. Z biegiem czasu, dalsze postępy w zakresie przypadków użycia i redukcji kosztów mogą rozprzestrzenić się na szerszy rynek.

3) Ciągła ewolucja i odbudowa bazy zainstalowanych urządzeń konsumenckich.

Łączny wpływ tych czynników sprawia, że rok 2024 będzie kluczowy dla rynku komputerów osobistych, oferując wytchnienie od ostatnich wyzwań. Oczekuje się, że po 2024 roku wzrost przekroczy poziom sprzed pandemii i osiągnie 285 milionów sztuk do 2027 roku.

Wzrost sprzedaży pecetów

Źródło: IDC

"Być może kontekst historyczny może stanowić pewne pocieszenie dla trudnej sytuacji, przez którą przechodzi ekosystem PC" - powiedział Jay Chou, kierownik ds. badań w IDC Mobility and Consumer Device Trackers. "Chociaż nadal spodziewamy się ośmiu kolejnych kwartałów spadków wolumenu w ujęciu rok do roku od 1 kwartału 2022 r. do 4 kwartału 2023 r., to nadal blednie to w porównaniu z 19 kolejnymi kwartałami spadków wolumenu PC w ujęciu rok do roku od 2 kwartału 2012 r. do 4 kwartału 2016 r. Co więcej, notebooki są już na wyższych poziomach niż w 2019 r., co sygnalizuje znaczną ekspansję rynku notebooków nawet po ustąpieniu zakupów spowodowanych COVID. Utrzymujemy, że czynniki takie jak praca hybrydowa, odświeżenie komercyjne i wzrost liczby komputerów PC klasy premium mogą doprowadzić do złożonej rocznej stopy wzrostu na poziomie 3,1% w latach 2023-2027".

Źródło: IDC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200