Wzrost dostaw komputerów trwa pomimo utrzymujących się niedoborów komponentów

Dostawy w Europie Zachodniej wzrosły o 3% w drugim kwartale, osiągając 150 milionów sztuk - podaje firma Canalys. Segment ten wzrósł o 3% rok do roku.

Dostawy komputerów są coraz większe / Fot. Unsplash.com

Dostawy komputerów są coraz większe / Fot. Unsplash.com

Według Canalys, firmy zajmującej się badaniem rynku, popyt na komputery PC utrzymywał się na stabilnym poziomie. Wynika to m.in. z faktu, że coraz więcej ludzi przechodzi na pracę zdalną.

Problemem pozostają niedobory kluczowych komponentów, które ograniczają zamówienia dostawców i potencjał wzrostu.

Wzrost o 3% oznacza powrót do skromniejszej wartości po czterech poprzednich kwartałach, które były wyraźnie lepsze pod kątem wzrostu. Firma badawcza Canalys zauważa jednak, że drugi kwartał 2020 r. był i tak świetny, jeśli chodzi o wyniki dostaw - 3% należy ciągle uznać, że imponujący rezultat.

Zobacz: Microsoft Teams

"Popyt jest nadal silny. Europa Zachodnia przeszła na "nową normalność" po wybuchu pandemii Covid-19, szybko przestawiając się na cyfrowe rozwiązania, o czym świadczą solidne liczby dostaw sprzętu PC" – czytamy w badaniu Canalys. "Gdyby problemy z dostawami zostały rozwiązane, moglibyśmy zaobserwować jeszcze większy wzrost na rynku komputerów PC".

Firma Lenovo była liderem rynku trzeci kwartał z rzędu, dostarczając 4,1 mln komputerów i uzyskując udziały rynkowe na poziomie 27%. HP uplasował się na drugim miejscu, sprzedając 3,7 mln sztuk (24%), podczas gdy Dell, Acer i Apple zamknęły się w pierwszej piątce, z udziałami w rynku wynoszącymi odpowiednio 14%, 10% i 9%.

Canalys odkrył również, że dostawy tabletów w Europie Zachodniej wzrosły o 18%, a sprzedano 7,9 miliona sztuk, ponieważ urządzenia odgrywają bardziej znaczącą rolę w życiu zawodowym ludzi. Apple nadal był liderem segmentu, zwiększając swoje dostawy o 73% w drugim kwartale 2021 r., podczas gdy Lenovo znalazło się na drugim miejscu z udziałem 20% udziałem i skokiem o 87%. Samsung, Huawei i Amazon odnotowały spadek dostaw.

Sprawdź: Laptop biznesowy

"Tablety nie są już tylko urządzeniami służącymi do rozrywki. Stały się tańszą alternatywą dla komputerów PC, do pracy zdalnej i uczenia się. Są szczególnie popularne wśród uczniów z podstawowymi potrzebami" - czytamy w badaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200