Wzrost abonentów telefonii GSM w Polsce

Według Polkomtela penetracja komórek w Polsce winna osiągnąć w tym roku poziom 60% i będzie dalej wzrastać. Telefonia komórkowa GSM będzie umacniać się do 2007 r., po czym nastąpi migracja użytkowników do technologii komórkowej 3G, która zapewnia większe możliwości usługowe.

Prognozy dotyczące krajowego rynku telefonii mobilnej operator podał podczas październikowej prezentacji nowych taryf we własnej sieci komórkowej Plus GSM: pakietu Superkarta i Superkarta Biznes. W przedstawionych ofertach abonament dla indywidualnych użytkowników kosztuje 30,5-79,3 zł, a dla klientów biznesowych 36,6-61 zł.

W krajowym zasięgu sieci Plus GSM oraz do sieci stacjonarnych, ceny za minutę rozmowy wynoszą 61 groszy (klienci indywidualni) oraz 49 groszy (klienci biznesowi). Połączenia z inną siecią komórkową są droższe i zależą od wykupionego abonamentu: 74-98 groszy za minutę dla klientów indywidualnych oraz 60-80 groszy dla biznesowych. Czas połączenia będzie taryfikowany co sekundę.

Zobacz również:

  • Smartfony możemy wymieniać rzadziej, niż nam się wydawało

Według organizacji prognostycznej Forrester, w nadchodzącym pięcioleciu (pod koniec 2009 r.) do szybszych sieci UMTS/WCDMA może przemieścić się nawet 62% użytkowników GSM, pod warunkiem, że na rynku znajdzie się odpowiednia ilość dwusystemowych telefonów komórkowych GSM/UMTS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200