Wzrasta zainteresowanie HyperTransport

Analitycy donoszą, że HyperTransport (szybka magistrala danych opracowana przez AMD i zastosowana przez tę firmę w jej najnowszych procesorach Opteron) zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jak można przeczytać w raporcie opracowanym przez IDC, w tym roku na rynek trafi ponad 30 mln portów opartych na technologii HyperTransport. Przewiduje się, że w 2006 r. będzie to już 200 mln portów.

Magistrala HyperTransport składa się z dwóch jednokierunkowych połączeń pracujących w trybie punk-punkt, a każde połączenie może mieć szerokość od 2 do 32 bitów. W magistrali HyperTransport każdy element źródłowy (najczęściej jest to układ scalony) jest połączony bezpośrednio z elementem docelowym, z tym do elementu docelowego mogą być dołączone dodatkowe elementy, a całość jest połączona w łańcuch (architektura daisy-chain). Magistralę HyperTransport można łączyć nie tylko z magistralami PCI, PCI-X i InfiniBand, ale z zainstalowanymi już w komputerze magistralami IDE lub SCSI.

Zobacz również:

  • Luka „Zenbleed” w AMD pozwala hakerom wykradać dane z procesorów Ryzen

Technologia HyperTransport jest stosowana w serwerach, w komputerach PC, w notebookach i w niektórych urządzeniach sieciowych. Jest to technologia oparta na architekturze chip-chip, pozwalająca budować szybkie kanały I/O. Magistrale danych HyperTransport charakteryzują się wysokimi przepływnościami, małymi opóźnieniami i co ważne mogą współpracować ze sprzętem wyposażonym w magistrale PCI (jest to cecha określana mianem zgodności wstecznej). Jak twierdzi AMD, magistrala HyperTransport pracuje sześć razy szybciej niż magistrale stosowane w budowanych obecnie komputerach.

W magistralach HyperTransport w miejsce technologii stosującej wielopoziomowe kanały I/O zastosowano zupełnie nową technologię (opartą na połączeniach punkt-punkt), uzyskując przepływność bliską 13 Gb/s. W procesorze Opteron zastosowano na przykład trzy połączenia HyperTransport, uzyskując zagregowaną przepływność rzędu 19,2 Gb/s. Dwa połączenia są używane do przepisywania danych między procesorami, a trzecie połączenie jest wykorzystywane do komunikowania się z resztą systemu.

AMD zamienił w procesorach Opteron tradycyjną architekturę frontowej magistrali danych (FSB; Front Side Bus) na połączenia oparte na technologii HyperTransport, odseparowując w ten sposób dane przesyłane przez kanały I/O od danych wymienianych z pamięcią. Licencję na technologię HyperTransport posiada konsorcjum HyperTransport Technology Consortium, którego członkami są między innymi takie firmy jak AMD, Broadcom, Cisco, Sun i AMD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200