Wzrasta ilość ataków typu DDoS

W 2022 roku odnotowano aż 150% wzrost liczby ataków typu DDoS.

Do sieci trafiły nowe informacje, które wskazują na rosnącą liczbę ataków typu DDoS. Ten znany od wielu lat rodzaj ataku ma za zadanie zajęcie wszystkich dostępnych zasobów atakowanych urządzeń (komputerów lub serwerów), przez co prowadzi do wyłączenia usługi w Internecie.

W 2022 roku wzrosła liczba ataków DDoS
Źródło: Lewis Kang'ethe Ngugi / Unsplash

W 2022 roku wzrosła liczba ataków DDoS

Źródło: Lewis Kang'ethe Ngugi / Unsplash

Z badania 2022 Global Threat Analysis Report opublikowanego przez Radware dowiedzieliśmy się o wzrastającej popularności ataków DDoS, które w 2022 roku występowały o 150% częściej, niż w 2021 roku. Co ciekawe gwałtowny - aż 212% wzrost popularności ataków DDoS odnotowano w Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej.

Zobacz również:

  • Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed rosnącym zagrożeniem atakami DDoS
  • Nowy ransomware wykorzystuje BitLockera do szyfrowania dysku
  • Dell przestrzega klientów przed wyciekiem danych

Na szczęście pozytywne informacje dotyczą regionu EMEA, który jako jedyny zanotował zauważalny spadek liczby ataków DDoS w 2022 roku. Ilość ataków w całym roku spadła o aż 44% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, którzy analizowali dane na potrzeby tworzenia raportu 2022 Global Threat Analysis Report zauważyli, że poza zwiększeniem liczby ataków DDoS stały się one również bardziej złożone i poważniejsze w skutkach, niż w 2021 roku. Dużą ilość ataków DDoS przypisano także trwającemu konfliktowi zbrojnemu na terytorium Ukrainy.

Trwające napięcia między głównymi światowymi potęgami doprowadziły do wzrostu sponsorowanych przez państwo cyberataków i działań szpiegowskich. Atakujący zazwyczaj wykorzystują wiele niepodobnych wektorów, aby zwiększyć skuteczność i utrudnić łagodzenie skutków ataków.

W 2022 roku najczęściej atakowano sektor finansowy, technologiczny oraz opieki zdrowia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200