Wzór matematyczny na choinkę idealną

Na zlecenie domu towarowego Debenhams studenci matematyki z Uniwersytetu Sheffield opracowali wzory dla idealnej choinki bożonarodzeniowej.

Nicole Wrightham i Alex Craig, członkowie towarzystwa matematycznego, wyliczyli ile, w zależności od wysokości drzewka, potrzeba świecidełek, łańcuchów i lampek, żeby choinka była perfekcyjna. Stworzyli wzór, który pozwala określić wielkość gwiazdy umieszczanej na czubku świątecznego drzewka. Ozdoba wieńcząca choinkę powinna odpowiadać jednej dziesiątej wysokości choinki.

Długość przewodu z lampkami jest wynikiem pomnożenia stałej ∏ (3,14) przez wysokość drzewka wyrażoną w centymetrach. Na przykład na choince o wysokości ok. 180 cm powinniśmy zawiesić 37 bombek, 565 cm przewodu z lampkami i gwiazdę o wysokości 18 cm.

Wzory wraz z kalkulatorem zamieszczono na stronie internetowej Uniwersytetu Sheffield. Napisano tam, że do udekorowania tegorocznej 21-metrowej choinki na londyńskim Trafalgar Square potrzeba 433 świecidełek, 65 metrów przewodu z lampkami oraz dwumetrowej gwiazdy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200