Wyższy poziom sieci

Wraz z przejęciem firmy Actra, Netscape koncentruje się na handlu elektronicznym.

Wraz z przejęciem firmy Actra, Netscape koncentruje się na handlu elektronicznym.

Actra Business Systems LLC jest spółką typu joint venture, założoną ponad rok temu przez Netscape Communications i General Electric Information Services (GEIS) - oddział amerykańskiego koncernu zajmujący się usługami informatycznymi. Jej celem jest rozwijanie aplikacji do handlu elektronicznego. W ubiegłym tygodniu Netscape zdecydował się wykupić od swojego partnera 50% należących do niego akcji Actry. Transakcji dokonano w drodze wymiany akcji. GE otrzymała mniej niż 2% wszystkich akcji Netscape'a, wartych ok. 56 mln USD.

Rodzina ekspertów

Actra jest producentem trzech aplikacji, wchodzących w skład zestawu CommerceXpert, stworzonego dla Netscape'a, służących do obsługi transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu. Rodzinę CommerceXpert uzupełniają dwa produkty Netscape - PublishingXpert 2.0 i Merchant Server, którego nowa wersja zapowiadana jest na początek przyszłego roku. Do dotychczasowych klientów Actry należą m.in. wydawnictwa, które zdecydowały się udostępnić zasoby na WWW - Wall Street Journal, PC World On line i New York Times.

Przejęcie firmy przez Netscape nastąpiło w kilka dni po tym, jak ogłosiła ona wprowadzenie na rynek swoich produktów. W ostatnim tygodniu października br. Actra zapowiedziała dostępność SellerXpert, ECXpert i BuyerXpert. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, które sprzedają przez Internet dobra i usługi innym firmom. Druga aplikacja służy do dokonywania elektronicznej wymiany danych (według standardu EDI) poprzez sieć publiczną. Z BuyerXpert mają korzystać firmy, które dokonują zakupów w sieci. Pozwala ona na automatyzację procesów zamówień, przepływu dokumentów między firmami dokonującymi transakcji. Wszystkie aplikacje pracują na platformie Windows NT. Ich ceny to minimum 50 tys. USD.

Zapomnieć o przeglądaniu

Zdaniem przedstawicieli internetowego giganta, kombinacja produktów klienckich (przeglądarka i zestaw Communicator), serwerowych i do handlu elektronicznego stawia firmę w uprzywilejowanej sytuacji wobec Microsoftu, największego i najbogatszego konkurenta. "Przejęcie firmy Actra stanowi milowy krok w kierunku transformacji z firmy, zajmującej się przeglądarkami WWW, w dostawcę rozwiązań dla przedsiębiorstw" - powiedziała podczas zorganizowanej z tej okazji telekonferencji Lori Mirek, wiceprezes Netscape'a. Według ostatniego kwartalnego raportu finansowego Netscape'a ponad 80% przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży usług i oprogramowania. Samodzielne aplikacje klienckie stanowią mniej niż 20% przychodów internetowej firmy. Jednocześnie należy odnotować, że maleje udział Netscape w rynku przeglądarek WWW, na którym coraz większą rolę odgrywa Internet Explorer Microsoftu.

Na razie bez biura

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Netscape w najbliższym czasie nie planuje otwarcia biura przedstawicielskiego w Polsce, polegając wyłącznie na działalności przez dystrybutora. Krakowska firma Clico, która jest dystrybutorem Netscape w Polsce, przewiduje, że zapowiadana na październik br. polska wersja pakietu Communicator pojawi się dopiero na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. W połowie bieżącego miesiąca Netscape zamierza zorganizować pierwsze szkolenie dla polskich partnerów handlowych.


TOP 200