Wyszukiwarka Google może zniknąć z urządzeń Samsunga

Wygląda na to, że Google ma powody zmartwienia. Jak donoszą dobrze poinformowane źródła, Samsung poważnie się zastanawia, czy jego urządzenia nie powinny domyślnie otwierać programu wyszukiwarki Bing Microsoftu.

Grafika: Reuters

Analitycy uważają, że przychody firmy Google spadłyby wtedy każdego roku o co najmniej 3 mld USD. Wydaje się, że powody dla których Samsung rozpatruje taką decyzję są oczywiste. Chodzi o to, że Microsoft zdecydował się ostatnio wprowadzić do wyszukiwarki Bing chatbota opracowanego przez firmę OpenAI, który znakomicie usprawnia jej funkcjonowanie.

Warto pamiętać, że według firmy analitycznej IDC Samsung wprowadził na rynek w zeszłym roku ponad 260 mln smartfonów, które pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android i oferują ich użytkownikom domyślnie wyszukiwarkę Google. Google wprowadził do niej w pewnym momencie również technologię AI w postaci własnego asystenta wyszukiwania Bard, ale cieszy się on dużo mniejszym zainteresowaniem niż ChatGPT.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Samsung Galaxy S23 również otrzyma funkcje AI
  • Google zapłacił miliardy za to, aby być domyślną wyszukiwarką na różnych urządzeniach

Samsung od wielu lat współpracuje zarówno z Microsoftem, jak i z Google, wprowadzając do swoich smartfonów różnego rodzaju narzędzia opracowane przez obie te firmy, takie jak np. OneDrive czy Google Maps. Jednak w ostatnich tygodniach Samsung coraz częściej zerka w kierunku rozwiązań opracowanych przez Microsoft, między innym właśnie takich jak wyszukiwarka Bing. Sprawa nie jest jeszcze ponoć przesądzona i decyzja ma zapaść w najbliższym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200