Wysyp premier Oracle'a

Jakby po raz kolejny chcąc zaprzeczyć plotkom o ograniczeniu linii produktowych, zarząd Oracle'a przygotował wspólną premierę najważniejszych aplikacji biznesowych ze swojego portfolio: Oracle E-Business Suite Release 12, PeopleSoft Enterprise Human Capital Management 9.0, JD Edwards EnterpriseOne 8.12, JD Edwards World A9.1 i Siebel CRM 8.

Jakby po raz kolejny chcąc zaprzeczyć plotkom o ograniczeniu linii produktowych, zarząd Oracle'a przygotował wspólną premierę najważniejszych aplikacji biznesowych ze swojego portfolio: Oracle E-Business Suite Release 12, PeopleSoft Enterprise Human Capital Management 9.0, JD Edwards EnterpriseOne 8.12, JD Edwards World A9.1 i Siebel CRM 8.

W ramach trwającej 24 godziny i rozgrywającej się na sześciu kontynentach prezentacji koncern pokazał najważniejsze nowości w ofercie systemów wspomagających zarządzanie.

"Chcemy przekazać mocny sygnał, że utrzymujemy wszystkie linie produktowe aplikacji wspomagających zarządzanie znajdujących się w naszym portfolio" - mówi Andrzej Amanowicz, dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Aplikacji w Polsce i krajach bałtyckich. "W ramach programu Applications Unlimited obecne linie produktowe będą wspierane także po powstaniu nowej generacji aplikacji, tworzonej w ramach projektu Fusion" - dodaje.

Nowa wersja Oracle E-Business Suite Release 12 zawiera ok. 1500 nowych funkcjonalności. Wiele z nich stworzono z myślą o organizacjach i instytucjach wielooddziałowych, działających w wielu krajach, wg różnych przepisów. I tak w skład pakietu wchodzi m.in. Profitability Manager, pozwalający na szczegółową analizę zyskowności wszystkich biznesów. Z kolei Oracle Compensation Workbench umożliwia prowadzenie w jednym miejscu porównań wynagrodzeń niezależnie od miejsca zatrudnienia pracowników firmy. Księga główna Oracle Financials została zaś wyposażona w możliwość zarządzania podksięgami. Natomiast specjalna aplikacja Multi-Org Access Control pozwala na równoległe prowadzenie przez jedną osobę operacji i analiz dla wielu organizacji często położonych w różnych krajach, czy podlegających różnym regulacjom prawnym.

Największą innowacją, której mogą oczekiwać użytkownicy PeopleSoft Enterprise Human Capital Management w wersji 9.0, jest udoskonalenie mechanizmów do zarządzania talentami. Wspomagają one wychwytywanie - już na etapie rekrutacji - potencjalnie najbardziej wartościowych pracowników i nadzór nad nimi przez cały okres ich zatrudnienia.

Rozwiązania z serii JD Edwards zostały wyposażone w narzędzia analityczne Oracle BI Publisher (wcześniej Oracle XML Publisher, element pakietu Oracle E-Business Suite). Użytkownicy JD Edwards World A9.1 dostaną do dyspozycji nowe funkcjonalności w modułach finansowym (książkę adresową, nowy plan kont i mechanizmy billingowe), dystrybucyjnym (zarządzanie środkami trwałymi oraz rozwiązanie Global Commerce do kontroli korporacyjnych sieci dystrybucyjnych), a także w modułach produkcyjnych i HR.

Z kolei Siebel CRM 8 został wyposażony w kontekstowy interfejs użytkownika, w którym wygląd ekranu dla tej samej funkcji generowany jest dynamicznie w zależności od konkretnej sytuacji biznesowej i od typu klienta kontaktującego się z call center lub wprowadzanego do bazy kontaktów. "To ważne wszędzie tam, gdzie użytkownik systemu musi pracować szybko i nie ma czasu na poszukiwanie odpowiednich pól na uniwersalnej formatce na każdą okazję" - mówi Andrzej Amanowicz. Oracle uzupełnił również pakiet mechanizmami umożliwiającymi modyfikację procesu w czasie rzeczywistym. Pozwalają one pracownikom liniowym na dodawanie i modyfikowanie procesów przy wykorzystaniu intuicyjnych funkcji drag-and-drop.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200