Wysyp nowości Cisco

Cisco Systems, które na wiedzy swoich inżynierów zarabia na co dzień pieniądze, raz do roku wydaje ich na pastwę głodnych wiedzy klientów i partnerów. Podczas dwóch dni Cisco Expo odbywa się dziesiątki sesji technicznych, ale także biznesowych, dzięki którym użytkownicy technologii i produktów Cisco mają szanse zgłębić ich tajniki oraz dowiedzieć się co nieco o strategii na najbliższe kwartały. Tak było i tym razem.

Uwaga, kontrola!

Prezentowane podczas Cisco Expo 2004 nowości wprowadzane w systemach z linii IOS 12.3 pokazują, że w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu sieciowego oraz bezpieczeństwa samych urządzeń sieciowych wciąż pojawiają się nowe potrzeby. Wersja 12.3 to pierwsza edycja IOS zawierająca funkcje NAC - Network Access Control rozwijane przez Cisco wspólnie z partnerami. NAC dba o to, aby dostęp do zasobów i usług sieci otrzymać mogły wyłącznie komputery spełniające określone wymagania względem bezpieczeństwa własnego. W szczególności chodzi o stan aktualizacji systemu i wybranych aplikacji oraz konfigurację oprogramowania antywirusowego, zapory itd.

Uproszczona topologia

Wielu użytkownikom routerów Cisco spodoba się zawarta w IOS 12.3 funkcja Dynamic Multipoint VPN (DM VPN). Do tej pory większość firm decydujących się na budowanie sieci rozległych opartych na Internecie i tunelach VPN decydowało się na topologię gwiazdy. W konsekwencji, jeżeli oddział chciał komunikować się z innym oddziałem, ruch musiał przechodzić przez centralę. Dzięki DM VPN, klient VPN inicjujący połączenie jedynie uwierzytelnia się w centrali, zaś sam tunel jest zestawiany pomiędzy dwoma oddziałami - bez pośrednictwa bramki VPN w centrali.

Zobacz również:

  • Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?

Co jeszcze w IOS

Wśród nowości IOS 12.3 pojawiło się jeszcze mnóstwo drobnych, acz użytecznych funkcji. Cisco wprowadziło Control Plane Policing - funkcję umożliwiającą ochronę routera przed atakami DoS kierowanymi nie na sieć, lecz na sam router. Jest to możliwe przez określenie z góry ile pakietów zawierających adres IP routera jako adres docelowy router ma prawo przetworzyć w ciągu sekundy.

***

Więcej o nowościach prezentowanych w Warszawie podczas Cisco Expo 2004 napiszemy w przyszłym wydaniu tygodnika Computerworld nr 38/2004

Net Impact, czyli o e-rządzie

Przy okazji konferencji Cisco przedstawiło wyniki Net Impact 2004 - badań wpływu kultury organizacyjnej i nowych technologii na wydajność pracy w jednostkach sektora publicznego. Sponsorowane przez Cisco analizy które przeprowadziła firma Momentum Research Group przynoszą mieszane wnioski. Z jednaj strony okazuje się, że Polska ma potencjał i warunki do budowy rozwiązań e-government. W wielu aspektach wykorzystania technologii IT nasza administracja pozostaje jednak w tyle za innymi krajami Europy. Autorzy raportu wskazują na fakt, że w urzędy w naszym kraju w szybszym tempie rozwijają portale sieciowe dla obywateli, niż ekstranetowe serwisy na wewnętrzne potrzeby. Jednakże serwisy www dla obywateli w Polsce buduje najczęściej zawartość informacyjna, bez zapewniania możliwości zdalnego załatwiania spraw. Przykładanie większej wagi do rozwiązań ekstranertowych może przekładać się na natomiast na sprawniejszą obsługę interesantów. Co zastanawiające z raportu Net Impact wynika, że to właśnie w Polsce najwięcej respondentów (8%) odpowiedziało, iż inwestycje w IT nie są w stanie istotnie wpłynąć na procesy biznesowe w jednostkach administracji, przynosząc ograniczenie kosztów czy rozszerzenie zakresu usług lub zadowolenia obywateli z poziomu obsługi. Odsetek takich odpowiedzi w innych państwach nie przekraczał 2 - 4%. Nasz kraj pozostaje także w tyle w "konkurencji" infrastruktury internetowej. Z badań wynika, że polskie urzędy mają największy wśród wybranej grupy państw, sięgający 51% odsetek łączy poniżej 128 Kb/s.

Badanie Net Impact 2004 przeprowadzone w ośmiu krajach europejskich: Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech objęto 1400 decydentów z urzędów, które już aktywnie korzystają z rozwiązań sieciowych i mają dostęp do internetu.

Pełny raport Net Impact 2004 dostępny jest tutaj

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200