Wysokie koszty oprogramowania

Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte, aż jedna piąta kosztów funkcjonowania działu IT to koszty oprogramowania, które często są zawyżone z powodu nieumiejętnej polityki zarządzania licencjami.

Koszty oprogramowania stanowią w dużych firmach ok. 18% budżetu IT, a w sektorze MSP - 20%. Całkowity koszt aplikacji to początkowa cena zakupu, obejmująca opłatę licencyjną i koszty administracyjne oraz późniejsze wydatki eksploatacyjne, uaktualnienia, utrzymanie i wsparcie techniczne, szkolenia dla pracowników.

Zdaniem ekspertów Deloitte, wydatki te można redukować dzięki odpowiednim metodom zarządzania oprogramowaniem.

Zobacz również:

  • Z usługi Google One zniknie funkcja VPN
  • Twitterowi grozi potężna kara za publikowanie utworów muzycznych chronionych prawem autorskim
  • Testy penetracyjne systemów IT - czy warto w nie zainwestować?

Firmy często posiadają oprogramowanie, którego nie używają, które jest zainstalowane na komputerach użytkowników, ale nie jest przez nich wykorzystywane ani potrzebne. Zdarza się także, że przedsiębiorstwa kupują licencję na oprogramowanie, które nigdy nie zostaje wdrożone.

"Na polskim rynku nasilają się kontrole producentów oprogramowania. Stwierdzenie nieprawidłowości może wiązać się z wielomilionowymi karami. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że w Polsce niezwykle rzadko zdarzają się przypadki świadomego łamania warunków licencjonowania. Najczęstszym powodem rozbieżności podczas audytów nie jest zła wola użytkownika, ale niezrozumienie warunków licencjonowania lub luki w inwentaryzacj" - powiedział Jakub Bojanowski, Partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200