Wysoka pozycja Polski w rankingu Open Data Maturity 2022

KE (Komisja Europejska) opublikowała kolejny coroczny, ósmy już z rzędu raport Open Data Maturity 2022, w którym oceniała dokonania państw europejskich w tak ważnym obszarze IT, jak polityka otwartych danych. W rankingu tym Polska znalazła w grupie państw określanych mianem (trend setters), czyli przodujących w tej dziedzinie i wyznaczających kierunki rozwoju.

Grafika: rawpixel/freerangestock

Do państw takich zaliczono oprócz Polski takie kraje, jak Cypr, Estonia, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy i Ukraina. To państwa, które zostały ocenione najwyżej, zdobywając od 91 do 97% możliwych do zdobycia punktów. Raport wskazuje też państwa należące do trzech innych kategorii: fast tracker, (od 87 do 90%), followers (od 66 do 82%) i beginners (od 18 do 63%).

Państwa należące do kategorii fast trackers, to: Czechy, Dania, Litwa, Słowenia i Norwegia. W grupie followers znalazły się Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Finlandia, Niemcy, Węgry, Luksemburg, Niderlandy, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria i Serbia, a w grupie beginners: Grecja, Łotwa, Malta, Słowacja, Islandia, Albania, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

Zobacz również:

  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?
  • AI sercem pecetów
  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Raport ocenia postępy 35 krajów europejskich w zakresie udostępniania otwartych danych i zarządzania nimi, tworząc cztery kategorie oceny: polityka otwartych danych (kategoria policy), wpływ otwartych danych na gospodarkę i społeczeństwo (kategoria impact), jakość danych (kategoria quality) oraz portal otwartych danych (kategoria portal).

Szczególnie wysoko, na miejscu 2. oceniono portal otwartych danych (99%) oraz wdrażanie polityki otwartych danych (3. miejsce i 99%) którą Polska realizuje z udziałem Pełnomocników ds. otwartości danych. Komisja Europejska bardzo wysoko oceniła też działania Polski w zakresie otwartości danych. Polska zajęła w tym rankingu 3. miejsce tuż za Francją (pierwsze miejsce) i Ukrainą (drugie miejsce).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200