Wyścig do sieci

Od kilku tygodni na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych szybciej niż walory innych firm rosną akcje spółek teleinformatycznych. Zdaniem analityków, tak gwałtowny wzrost akcji spółek teleinformatycznych spowodowany jest ich planami internetowymi i ostatnimi przejęciami firm działających na tym rynku. Najszybciej rośnie wartość akcji ComArchu, Optimusa, Prokom Software i Softbanku, a więc firm, które obrały wyraźną strategię internetową. W ubiegłym tygodniu ich walory osiągnęły największą wartość w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Z tego samego powodu gwałtownie zyskują na wartości akcje Agory SA. Od 5 stycznia br., kiedy to prasa codzienna zaczęła spekulować na temat planów wydawcy Gazety Wyborczej, ich wartość wzrosła z ok. 60 zł do prawie 80 zł. Dokładne plany dotyczące zaangażowania Gazety Wyborczej w działalność internetową - związaną zapewne ze stworzeniem kolejnego (po Onet.pl i Wirtualnej Polsce) portalu - mają zostać ogłoszone pod koniec tego miesiąca.

Podążyć za modą

Wydaje się, że inwestorzy z warszawskiej giełdy poddali się modzie na zakup spółek technologicznych, w tym właśnie internetowych, która od kilku już lat kształtuje strukturę portfeli inwestorów amerykańskich.

"Podstawowy wpływ na wzrost cen akcji polskich spółek teleinformatycznych ma zainteresowanie tego typu firmami na giełdach zachodnich. Inwestorzy w Polsce obserwują to, co dzieje się w USA, a zwłaszcza na giełdzie NASDAQ, która po raz kolejny osiągnęła najwyższy poziom w historii" - mówi Dominik Ucieklak z Biura Analiz i Informacji Regionalnego Domu Maklerskiego Polonia. "Polscy gracze giełdowi oczekują także, że zagraniczni inwestorzy, którzy wchodzą na polski rynek, będą inwestować przede wszystkich w spółki technologiczne podbijając ich cenę" - dodaje.

Gorące plotki

Atmosferę wokół firm teleinformatycznych dodatkowo podgrzewają pogłoski o planowanych aliansach. Optimus rozmawia o ewentualnym wejściu inwestora strategicznego do Optimus Pascal - właściciela portalu Onet.pl - z większością firm działających na rynku internetowym w Polsce, w tym tp.internet, ale także z amerykańskimi koncernami - America Online i Yahoo! Roman Kluska, prezes Optimusa, przyznaje, że prowadzi rozmowy z ok. 20 firmami.

Z nieoficjalnych informacji wynika także, że kierownictwo nowosądeckiej spółki ma zamiar wprowadzić Optimus Pascal na giełdę jako pierwszą firmę internetową. Podobne plany ma Wirtualna Polska, w której udziały ma Prokom Software.

Na wzrost cen akcji firm teleinformatycznych ma wpływ także panująca na warszawskiej giełdzie hossa. "Indeks WIG - przy obecnym tempie wzrostu - ma szansę osiągnąć najwyższy poziom w historii" - twierdzą analitycy CDM Pekao SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200