Wyrazy poparcia dla J2

Producenci narzędzi programistycznych dostarczają już produkty zgodne ze specyfikacją Java 2. Podczas konferencji JavaOne, plany związane z Javą 2 prezentowały m.in. Inprise, Symantec, IBM i BEA.

Producenci narzędzi programistycznych dostarczają już produkty zgodne ze specyfikacją Java 2. Podczas konferencji JavaOne, plany związane z Javą 2 prezentowały m.in. Inprise, Symantec, IBM i BEA.

W San Francisco najwięksi producenci pakietów programistycznych prezentowali gotowe zestawy do tworzenia aplikacji w Javie, zgodne z Java 2 Enterprise Edition (J2EE). Inni na razie tylko deklarowali poparcie tej platformy w nowych wersjach produktów.

Inprise pod presją

Inprise w znacznym stopniu wiąże swoją przyszłość z platformą Java. Jak pisaliśmy przed tygodniem, przejęciem firmy był zainteresowany nawet Sun Microsystems. Nie wiadomo jak na politykę Inprise wpłynie bliski alians z Microsoftem, który w czerwcu br. wykupił 10% akcji firmy.

Dostępna jest już nowa wersja pakietu narzędziowego JBuilder 3 dla Windows, a programiści mogą zapoznać się z wersjami beta dla systemów Sun Solaris i Linux. Produkt zapewnia możliwość wykorzystania właściwości platformy Java 2 i tworzenia komponentów Java Beans i Enterprise Java Beans (EJB).

JBuilder dla Solarisa i Linuxa to pierwsze implementacje pakietu narzędziowego w pełni zrealizowane w Javie. Będą dostępne, odpowiednio, pod koniec tego roku i na początku przyszłego.

Inprise dostarcza również nową bazę danych JdataStore, całkowicie napisaną w Javie, oraz przewiduje wbudowanie technologii EJB w serwer aplikacyjny Inprise Application Server.

Druga kawa

Symantec, który planuje wydzielić ze swoich struktur firmę zajmującą się Javą, będzie wspierać platformę Java 2 EE w sztandarowym produkcie Visual Caf? przez integrację kluczowych technologii Java 2 i maszyny wirtualnej, zgodnej z tą specyfikacją.

Dla programisty szczególnie cenne są cechy pakietu pozwalające na usuwanie błędów z aplikacji rozproszonej, działającej na wielu serwerach w sieci i inkrementalne testowanie aplikacji w miarę jej tworzenia. Symantec oferuje również możliwość kompilowania aplikacji Java do kodu maszynowego procesorów Intela, co znacznie przyspiesza wykonywanie aplikacji.

Firma opracowała też Excalibur - nowy kompilator na bieżąco (just-in-time) - znacznie przyspieszający przekształcanie kodu bajtowego Java na maszynowy.

Lider Javy

Największą liczbę programistów pracujących w Javie ma obecnie IBM, stąd też oferta tej firmy jest najbardziej różnorodna.

Pojawiła się wersja beta pakietu narzędziowego VisualAge for Java 3.0, umożliwiająca korzystanie z właściwości platformy Java 2 EE. Wersja handlowa będzie dostępna jeszcze w tym roku. Produkt zapewnia lepsze wykorzystanie możliwości uniwersalnej bazy danych DB2 Universal Database oraz serwerów aplikacyjnych z rodziny WebSphere.

VisualAge for Java 3.0 jest pierwszym narzędziem, w którym wdrożono obsługę SQLJ - rozszerzenia SQL pozwalającego na włączanie poleceń SQL bezpośrednio w kod Javy.

Największą implementacją Enterprise Java Beans jest projekt IBM San Francisco, zmierzający do opracowania ram aplikacyjnych i dużych komponentów biznesowych, służących do składania aplikacji w Javie.

Początkowo był on realizowany w postaci firmowych komponentów, obecnie jest jednak przepisywany w Javie w celu umożliwienia dołączenia do niego komponentów niezależnych producentów.

Na JavaOne pojawiły się pierwsze implementacje serwerów aplikacyjnych, zgodnych ze specyfikacją Java 2 EE. BEA Systems prezentuje serwer Web-Logic Enterprise 4.5 (na razie w wersji beta) z wbudowaną obsługą klastrów sprzętowych.


TOP 200