Wyniki konkursu Best in Cloud 2023

Dziś w Warszawie na konferencji „Best in Cloud 2023” ogłoszono wyniki 10 edycji konkursu „Best in Cloud” na najciekawsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania chmurowe. Serdecznie gratulujemy laureatom!

Redaktor naczelna "Computerworld" ogłasza wyniki tegorocznego konkursu Best in Cloud, Warszawa, 23.05.2023

Według Gartnera, aż 81% korporacji pracuje dziś nad wdrożeniem strategii multi-cloud. Coraz więcej, i to wcale nie małych przedsiębiorstw, przechodzi całkowicie na model cloud. Jeden z laureatów, PKO Bank Polski, planuje do 2023 roku zmigrować 50 aplikacji do chmury publicznej. Wybór chmury jest wyborem ciągłego rozwoju i innowacji. Polskie organizacje błyskawicznie nadrabiają opóźnienia, a najwięksi światowi dostawcy otworzyli w naszym kraju strefy. Dziś po południu Wanda Żółcińska, redaktor naczelna „Computerworld” i przewodnicząca jury konkursu „Best in Cloud” oraz Grzegorz Stech, z-ca red. nacz. „Computerworld” ogłosili wyniki tegorocznej edycji konkursu. „Z roku na roku nasze jury ocenia coraz bardziej dojrzałe projekty”, powiedziała Wanda Żółcińska. Z pełnym składem jury konkursowego można zapoznać się pod tym linkiem.

Lista laureatów konkursu Best in Cloud 2023

Nagrody i wyróżnienia przyznano w 8 kategoriach produktowych, uhonorowano także firmy, które w sposób efektywny i innowacyjny wykorzystują rozwiązania chmurowe. Oto tegoroczne najlepsze produkty i dostawcy rozwiązań chmurowych, a także firmy w innowacyjny sposób korzystające z rozwiązań chmurowych.

Zobacz również:

  • Bez ludzi nie ma sukcesu
  • Co warto wiedzieć po 10 konferencji Best in Cloud?

Najlepsze wdrożenie usługi chmurowej w ostatnich 12 miesiącach

I miejsce

ex aequo Canal+ za rozwiązanie Gavdi HR Cloud oraz UKRSIBBank BNP Paribas Group za rozwiązanie Business Continuity Plan w Polcom Cloud

CANAL+ Polska zdecydował się wdrożyć nowy system HR w oparciu o chmurę Gavdi – Gavdi HR Cloud – który bazuje na wybranych modułach rozwiązania SAP SuccessFactors oraz zestawie autorskich produktów Gavdi. Wdrożenie kompleksowego środowiska umożliwiło firmie automatyzację, ustandaryzowanie, zintegrowanie oraz zoptymalizowanie w zakresie zarządzania procesami HR.

Wojna w Ukrainie wymusiła konieczność przeorganizowania modeli biznesowych także w instytucjach finansowych takich jak UKRSIBBANK. Konieczne było zapewnienie bezpieczeństwa danych. Utworzenie środowiska Polcom Disaster Recovery dla różnych systemów funkcjonujących w banku znacząco zwiększyło ich dostępność również w przypadku ataku. Środowisko w chmurze pozwala na szybkie wznowienie działania infrastruktury IT w nagłych i trudnych do przewidzenia sytuacjach.

II miejsce

AI Technika za rozwiązanie Bee Labo. AI TECHNIKA zajmuje się badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych. Nagrodzony system cyfrowej analizy pyłkowej miodu zastąpił czasochłonną i kosztowną metodę analogową. System wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby szybko i dokładnie ocenić skład pyłków, a jednocześnie eliminuje konieczność transportu próbek do wyspecjalizowanych laboratoriów.

Wyróżnienie

PKO BP za rozwiązanie R2C Platforma BigData Analytics (ML OPS). To elastyczna, skalowalna i efektywna kosztowo platforma zaawansowanej analityki, dzięki połączeniu rozwiązań cloud native z chmury google z innowacyjnymi rozwiązaniami ze świata open source. Połączono Platformy Digital Data Platform (DDP) oraz Machine Learning Ops (MLOps).

Najlepszy produkt do analizy danych w chmurze w ostatnich 12 miesiącach

I miejsce

Hewlett Packard Enterprise za rozwiązanie EZMERAL HPE

HPE Ezmeral to hybrydowa platforma do przechowywania, analityki danych i uczenia maszynowego, wspierająca miedzy innymi ujednolicanie, modernizację i analizę danych od brzegu sieci do chmury. HPE Ezmeral obsługuje wdrożenia chmury hybrydowej, umożliwiając klientom uruchamianie aplikacji u wielu dostawców chmury lub w infrastrukturze lokalnej.

Najlepsza platforma testowo-deweloperska PaaS3 w ostatnich 12 miesiącach

I miejsce

IBA Group za rozwiązanie ICDC Open Source Cloud Platform

ICDC Open Source Cloud Platform to platforma chmurowa stworzona z myślą o właścicielach centrów danych i dostawcach usług chmurowych, zapewniającą narzędzia do automatyzacji i zarządzania infrastrukturą IT. Platforma obejmuje także szeroki wybór aplikacji do zapewniania usług użytkownikom końcowym, w tym szereg usług do rozwoju oprogramowania. W efekcie platforma ICDC zapewnia zautomatyzowany proces świadczenia usług chmurowych oraz zorganizowaną infrastrukturę w modelu chmurowym.

II miejsce

Polcom za rozwiązanie Polcom Cloud Platform For SAP

O nagrodzie zdecydował kompleksowy charakter systemu. SAP sprawia, że wymaga on dedykowanej oraz wydajnej infrastruktury informatycznej. I taką właśnie dostarcza Polcom – w ramach usługi Polcom Cloud Platform For SAP. Kompletne, zoptymalizowane środowisko informatyczne dla oprogramowania SAP.

III miejsce

Produkcja Chmur za rozwiązanie Cloudlets.Zone - PaaS dla dostawców

Cloudlets.Zone to platforma aplikacyjna typu PaaS, dedykowana dla dostawców e-commerce i twórców oprogramowania. Zamysłem było udostępnienie platformy firmom budującym e-commerce w Polsce, które mają projekty zbyt duże na klasyczny hosting, a jednocześnie nie mają wystarczających kompetencji by budować środowiska w chmurach hyperscalerów.

Najlepsza wydajność i integracja

I miejsce

3S Data Center za rozwiązanie „Technologia chmury hybrydowej Cloud2B Hybrid w rozwiązaniach ERP IFS dla globalnych Klientów DELEGATE IT”.

DELEGATE IT to IFS Business Partner realizujący usługi wdrażania oraz serwisowania zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie klasy ERP − IFS Applications™. Wraz z dynamicznym wzrostem i rozwojem firmy DELEGATE IT zauważalnie wzrosły potrzeby firmy związane z podniesieniem efektywności operacyjnej w obszarze wdrażania oraz serwisowania zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie ERP IFS. W rezultacie, firma DELEGATE IT podjęła strategiczną decyzję, aby zoptymalizować obecnie posiadane zasoby IT o rozwiązania komplementarne zewnętrznego dostawcy usług Data Center posiadającego odpowiednie kompetencje w zakresie wirtualizacji, baz danych Oracle, sieciowych i security. Stworzona platforma Cloud2B Hybrid pozwala klientom w bezpieczny, szybki i efektywny nie tylko czasowo, ale i finansowo sposób, zaimplementować rozwiązania ERP IFS w swoich przedsiębiorstwach.

II miejsce

Hewlett Packard Enterprise za rozwiązanie HPE GreenLake

HPE GreenLake to platforma chmury hybrydowej, która umożliwia użytkownikom szybkie dostarczanie, zarządzanie i wykorzystywanie ich danych i aplikacji, z zachowaniem aspektów bezpieczeństwa lokalnej infrastruktury informatycznej i elastyczności chmury. Pozwala przedsiębiorstwom na dostarczenie innowacyjnych rozwiązań w chmurze z wykorzystaniem elastycznych modeli konsumpcji i zapewnia integrację z różnymi platformami chmurowymi.

III miejsce

Integrated Solutions za rozwiązanie Integrated Computing

Integrated Computing to chmura obliczeniowa, oparta o sprzęt z najwyższej półki i wirtualizację klasy Enterprise. Integrated Computing oferuje firmom kompleksowe wsparcie integratora z akcentem na bezpieczeństwo. Posiada automatyczne Disaster Recovery, wirtualizację baz Oracle i dedykowane chmury prywatne.

Wyróżnienie

Netz Data za rozwiązanie Extracto

Extracto to oprogramowanie ETL integrujące dane pomiędzy dostawcami, a odbiorcami zamówień. Extracto narodziło się z potrzeby odzyskania zasobów przeznaczonych na wprowadzanie dokumentów i możliwości dokładnego rozliczania zamówień handlowców. Jego działanie polega na pobraniu od dostawcy faktury zakupu wraz ze wszystkimi informacjami odnośnie zamówienia, które dany dostawca udostępnia i przetworzenie tego w dane wsadowe do systemu magazynowo-księgowego lub innych dowolnych systemów.

Chmurowe rozwiązania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

I miejsce

Infor za rozwiązanie Infor CloudSuite™

Infor CloudSuite™ to pakiet narzędzi zbudowany na elastycznej, skalowalnej architekturze umożliwiający producentom niezbędną dziś zwinność i synchronizację z szybko zmieniającymi się oczekiwaniami klientów. Mówimy tu o zestawie aplikacji biznesowych na platformie cyfrowej Infor OS z AI. Użytkownicy głównych funkcji biznesowych InforCS, korzystają z gotowych mechanizmów uczenia maszyn. Te czerpią wprost ze środowiska produkcyjnego i innych źródeł cyfrowych, aby zwracać gotowe rekomendacje. Tak automatycznie generowane ekspertyzy wspierają pracowników w ich codziennej pracy - od planowania przez zakupy, produkcję sprzedaż i serwis. Wszystko po to, by zwiększyć skuteczność ofert i wydajność procesów.

Najlepszy produkt ERP/CRM

I miejsce

Infor za rozwiązanie Infor CloudSuite™

Infor CloudSuite™ (ICS) to zintegrowany pakiet aplikacji biznesowych dla wybranych branż. Oferowany w modelu SaaS, wspomaga procesy firm produkcyjnych bez konieczności modyfikacji software’u, z łatwą możliwością jego rozbudowy i integracji. Aplikacje Infor® CloudSuite™ są wyspecjalizowane według branż, zbudowane pod kątem chmury, oparte na ERP — z nieograniczoną skalowalnością. Są to narzędzia w pełni dostosowane do specyficznych wymogów poszczególnych gałęzi przemysłu, a nawet specyficznych branżowych segmentów. Infor CloudSuite™ to pakiety głównie dla przedsiębiorstw produkcyjnych, m.in. CloudSuite™ Industrial Entreprise, CloudSuite™ Automotive, CloudSuite™ High Tech & Electronics, CloudSuite™ Aerospace & Defence czy CloudSuite™ Food & Beverage.

II miejsce

SONETA za rozwiązanie TRIVA

TRIVA to system ERP nowej generacji, dzięki technologii low-code, ułatwia użytkownikom korzystanie z najbardziej zaawansowanych funkcjonalności w intuicyjny sposób. Cross-obszarowa struktura sprawia z kolei, że system pozwala na odwzorowanie najważniejszych procesów i zadań za pomocą spersonalizowanych kokpitów. Dzięki zaimplementowanemu modułowi BI, automatyzuje i ujednolica analizę biznesową i finansową, a także ułatwia podejmowanie decyzji zarządczych w firmie. Rozwiązanie umożliwia między innymi optymalizację procesów handlowych tak, by zapewnić jak największą automatyzację sprzedaży. System pozwala np. monitorować rezultaty działań marketingowych na każdym etapie – od pozyskania leada aż po finalną transakcję.

III miejsce

Netz Data za rozwiązanie Spektrum Core

Spektrum Core to platforma pozwalająca na zbudowanie dowolnej webowej aplikacji bazodanowej realizującej specyficzne potrzeby danego przedsiębiorstwa. Baza na której są osadzone aplikacje jest autorskim systemem. W zależności od potrzeb dostawca może więc wykonać dowolną funkcjonalność, zintegrować z dowolną bazą danych czy interfejsem API jak również dostosować ogólny wygląd aplikacji i widoków.

Najlepszy dostawca chmury w modelu IaaS

I miejsce

Oktawave za rozwiązanie Chmura publiczna Oktawave

Oktawave to polska publiczna chmura obliczeniowa. Oferująca rozwiązania o dużej skalowalności i wysokiej dostępności (do 99,99%). Posiada trzy centra danych zlokalizowane są na terenie Polski i mnóstwo certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo. Spełnia wymagania KNF. W ramach chmury można uruchomić, przetwarzać lub przechowywać dowolne zasoby, jak serwisy e-commerce, aplikacje biznesowe, rozwiązania korporacyjne czy systemy IT. Platforma Oktawave dostarcza szereg narzędzi ułatwiających budowę lokalnych lub geograficznie rozległych środowisk wysokiej dostępności. Platforma chmurowa Oktawave zbudowana jest na zaawansowanej technologii, która wspiera większość systemów operacyjnych (w tym Linux, Microsoft Windows, FreeBSD) i umożliwia instalację dowolnych aplikacji open-source lub enterprise (SQL Server, SAP).

II miejsce ex aequo

SUPREMIS za rozwiązanie SUPREMIS Cloud Platform

SUPREMIS Cloud Platform to usługi chmurowe świadczone w modelach tradycyjnych oraz hybrydowych. Elastyczne podejście zapewnia spełnienie oczekiwań każdej branży. SUPREMIS Cloud Platform spełnia wymagania certyfikacji dla SAP HANA i jest przygotowana na najbardziej wymagające systemy i aplikacje.

II miejsce ex aequo

Hewlett Packard Enterprise za rozwiązanie HPE GreenLake

Hewlett Packard Enterprise, dzięki platformie HPE GreenLake dostarcza korzyści znane z chmury publicznej, bez jej ograniczeń, dzięki wykorzystaniu zasobów zlokalizowanych we własnej serwerowni. Jednocześnie jest rozwiązaniem bardzo elastycznym, odpowiadającym na realne potrzeby klientów.

III miejsce

Integrated Solutions za rozwiązanie Integrated Computing

Integrated Computing to chmura obliczeniowa oparta o sprzęt z najwyższej półki i wirtualizację klasy Enterprise. Oferuje klientowi kompleksowe wsparcie integratora i zakłada nastawienie na bezpieczeństwo. Posiadamy automatyczne Disaster Recovery, wirtualizację baz Oracle i dedykowane chmury prywatne.

Bezpieczna Chmura

I miejsce ex aequo

Polcom za rozwiązanie Polcom SOC (Polcom Security Operation Center)

Przyjęcie przez Polskę unijnej dyrektywy NIS wiąże się z szeregiem obowiązków po stronie podmiotów kluczowych – m.in. ustalenia zasad zarządzania incydentami bezpieczeństwa oraz ich obsługi w we własnym IT. SOC nie tylko monitoruje takie zdarzenia 24/7, ale i koordynuje działania poprzez zdefiniowane wcześniej scenariusze. Usługa Polcom SOC w połączeniu ze stałym wsparciem ze strony specjalistów Polcom w trybie 24/7/365 zapewnia najwyższy poziom wsparcia w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego oraz minimalizuje ryzyko przestojów związanych z atakami hakerskimi.

I miejsce ex aequo

Acronis za rozwiązanie Acronis Cyber Protect Cloud

Acronis Cyber Protect Cloud zapewnia zintegrowaną ochronę danych i bezpieczeństwo cybernetyczne, funkcje synchronizacji i udostępniania plików (usługa dysku wirtualnego), notaryzacji plików oparte na technologii blockchain i podpisy elektroniczne, narzędzia tworzenia kopii zapasowych z ochroną przed atakami ransomware oraz odzyskiwania danych w przypadku awarii (Disaster Recovery). Wszystko to w ramach jednej, ujednoliconej infrastruktury i jednej spójnej konsoli. Acronis Cyber Protect Cloud pomaga zwiększyć poziom ochrony oraz zredukować koszty dzięki opartej na sztucznej inteligencji integracji ochrony danych i bezpieczeństwa cybernetycznego. Rozwiązanie integruje funkcje tworzenia kopii zapasowych z dowolnych urządzeń, odzyskiwania danych po awarii, ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i ransomware opartej na sztucznej inteligencji (AI/ML).

II miejsce

Oktawave za rozwiązanie Chmura publiczna Oktawave

III miejsce

Integrated Solutions za rozwiązanie Integrated Computing

Integrated Computing to bezpieczeństwo danych, własny zespół CERT działający 24h/d, własny zespół SOC, lokalizacja danych w Polsce, niezawodność działania Data Center Orange od 2002 roku, SLA na poziomie 99,95%.

Wyróżnienie

Commvault za rozwiązanie Metallic SaaS

Metallic to oparty na platformie Commvault dostarczanej z chmury backup w modelu SaaS. Zabezpiecza aplikacje i systemy rezydujące w chmurze jak i lokalne datacenter. Backupuje m.in. maszyny wirtualne, bazy, pliki i obiekty, aplikacje SaaS jak O365 czy Salesforce. Metallic chroni dane przed przypadkowym usunięciem, uszkodzeniem czy cyberatakami.

Najlepszy produkt zintegrowanej komunikacji (Unified Communications)

I miejsce

Soneta za rozwiązanie „Praca Hybrydowa realizowana w ramach ERP enova365”

Docenione przez Jury Konkursu funkcjonalności obejmują cały system ERP enova365 w zakresie planowania, realizacji zadań oraz komunikacji przez użytkowników systemu - zarówno w klasycznym rozumieniu tzw. operatorów podstawowych, jak też wszystkich pracowników przedsiębiorstwa oraz jego kontrahentów. Rozwiązanie powstało w okresie pandemii jako odpowiedź na bezpośrednie potrzeby rynku, w zakresie pracy zdalnej. Ma również szersze zastosowanie dla firm, na co dzień lub okazjonalnie pracujących w rozproszonej strukturze zatrudnienia. W ramach rozwiązania dostarczony został mechanizm ewidencji czasu pracy (e-RCP). System umożliwia rejestrację wejść i wyjść pracownika, a także planowanie zadań przez przełożonego i monitorowanie postępu ich realizacji. Cała komunikacja oparta jest o formę czatu, realizowaną poprzez system komentarzy do zadań. Rozwiązanie bazuje na strukturze zadań, wynikających z aktywności obsługi procesów, zachodzących w firmie - w szczególności jej działach administracyjnych. Może jednak również zostać customowo zaadoptowane do prowadzenia działalności takich jak obsługa czy call center, jak również wszelkiego rodzaju usług: księgowych, prawnych, marketingowych itp.

Kategoria inne rozwiązania

I miejsce ex aequo POLCOM za rozwiązanie Polcom Disaster Recovery

Usługa Polcom Disaster Recovery (Polcom DR) gwarantuje ciągłość działania firmy poprzez zapewnienie kompleksowego wsparcia dla kluczowych procesów biznesowych organizacji – rozwiązanie każdorazowo dopasowywane jest indywidualnie do potrzeb każdego klienta. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak awaria sprzętu czy katastrofa, usługa Polcom Disaster Recovery zakłada scenariusz przełączenia funkcji głównego centrum przetwarzania danych do zapasowego date center oraz udostępnienie stanowisk biurowych w celu kontynuowania podstawowej działalności operacyjnej firmy.

I miejsce ex aequo OpenText za rozwiązanie OpenText™ Extended ECM w ramach OpenText Content Cloud

OpenText™ Content Cloud™ oferuje pakiet kompleksowych rozwiązań do zarządzania treścią w przedsiębiorstwie, od przechwytywania informacji, przez pełne zarządzanie cyklem jej życia, po archiwizację. Content Cloud integruje się z systemami, które wytwarzają i wykorzystują informacje, rozszerzając zarządzanie treścią klasy korporacyjnej głębiej w organizację i ułatwiając bezproblemowy dostęp, dystrybucję i wykorzystanie zarówno ustrukturyzowanych, jak i nieustrukturyzowanych danych.

Extended ECM w ramach OpenText Content Cloud łączy silosy informacyjne, usprawnia procesy i poprawia zarządzanie treścią.

OpenText™ Extended ECM bezpiecznie zarządza cyklem życia informacji dzięki integracji z wiodącymi aplikacjami dla przedsiębiorstw, takimi jak SAP®, Microsoft® 365, Salesforce i SAP SuccessFactors®.

II miejsce

SONETA za rozwiązanie TRIVA

TRIVA to system ERP nowej generacji, który bazuje na założeniu, że to system ma się dopasowywać do organizacji, a nie organizacja do systemu. Drugim założeniem jest wyjście naprzeciw nowej generacji managerów, którzy zarządzają zespołem w modelu rozproszonym – potrzebują narzędzia pracy, które pozwoli im na łatwe wdrożenie pracownika pracującego zdalnie. Trzecim założeniem jest zadbanie o potrzeby polskiego biznesu, na którego działalność ma wpływ często zmieniające się przepisy prawa. Połączenie trzech potrzeb doprowadziło do stworzenia systemu ERP, który dzięki zastosowaniu rozwiązania low-code, umożliwia łatwą konfigurację środowiska pracy.

III miejsce

InsERT za rozwiązanie zarezerwuj.pl

zarezerwuj.pl to wygodna aplikacja webowa umożliwiająca kompleksowe zarządzanie rezerwacjami usług, miejsc, wypożyczeniami, wynajmem, a nawet zapisami na wydarzenia i zajęcia. Dzięki intuicyjnemu panelowi użytkownik błyskawicznie może dodać do systemu rezerwacje telefoniczne i złożone bezpośrednio na miejscu, a jego klienci zyskają możliwość wygodnej i szybkiej rezerwacji przez internet. To doskonała alternatywa dla booking.com.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Poziom wzrasta z roku na rok. Zapraszamy wszystkie firmy do ponownego udziału. Jak się ścigać, to z najlepszymi!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200