Wyniki Nvidii wystrzeliły do kosmicznych poziomów

Nvidia odnotowała rekordowe przychody w drugim kwartale w wysokości 13,51 miliarda dolarów dzięki dużemu popytowi na chipy oparte na sztucznej inteligencji. Firma ma niemal monopol na systemy obliczeniowe wykorzystywane do technologii AI. Zyski Nvidii były o 88 proc. wyższe niż w poprzednim kwartale i o 101 proc. wyższe niż w 2022 r. Cena akcji Nvidii wzrosła o 3,2 proc. i w czwartek zamknęły się na poziomie 471,16 dolarów za sztukę. Akcje zwiększyły zyski o 6,6 proc. w handlu poza godzinami pracy i wzrosły w tym roku o 222 proc.

Foto: Nvidia

Angelo Zino, analityk akcji w CFRA, powiedział w wywiadzie z Yahoo Finance Live, że Nvidia będzie „najważniejszą firmą cywilizacyjną” w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat, ponieważ każde przedsiębiorstwo będzie bezpośrednio lub pośrednio zależne od producenta chipów. Zdaniem analityków, potencjał do rozwoju jest jeszcze większy, bo nadal jesteśmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju technologii AI. Dodatkowo, upowszechnienie się modelu cloud i odejście od tradycyjnych centrów danych on premise, jak również rozwój usług cyfrowych napędza popyt na układy scalone.

Po ujawnieniu wyników Nvidia poinformowała, że odkupi swoje akcje za miliardów dolarów, co większość firm robi, gdy ich kierownictwo uważa, że firma jest niedowartościowana. Cena akcji Nvidii wzrosła jednak w tym roku ponad trzykrotnie. Nvidia zapowiedziała także, że planuje zwiększyć produkcję swojego sprzętu w przyszłym roku.

Zobacz również:

Firma ma niemal monopol na systemy obliczeniowe wykorzystywane do technologii sztucznej inteligencji.

Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang komentując wyniki powiedział, że spodziewa się, iż boom na sztuczną inteligencję potrwa do przyszłego roku. „Mamy doskonałą widoczność w ciągu roku i w przyszłym roku, a już planujemy infrastrukturę nowej generacji z wiodącymi (firmami zajmującymi się przetwarzaniem w chmurze) i twórcami centrów danych”, powiedział Huang inwestorom podczas telekonferencji. Według Huanga dwie rzeczy napędzają ten popyt: przejście z tradycyjnych centrów danych, które zostały zbudowane wokół centralnych procesorów, na te zbudowane wokół układów Nvidii oraz rosnące wykorzystanie treści generowanych przez systemy sztucznej inteligencji we wszystkim, od umów prawnych po materiały marketingowe. Huang nazwał zmianę fundamentalną i według niego będzie ona długotrwała. Jako największe ryzyko dla Nvidii wskazał zabezpieczenie dostaw. „Nasz łańcuch dostaw fenomenalnie działa. A jest to skomplikowany łańcuch dostaw", powiedział Huang agencji Reutera. „Ludzie myślą, że to układ GPU. Ale to bardzo skomplikowany system GPU. Waży 70 funtów. Składa się z 35 000 komponentów. Kosztuje 200 000 dolarów”. Nvidia wydaje duże środki na zabezpieczenie dostaw. Firma odnotowała 53% wzrost do 11,15 mld dolarów zobowiązań magazynowych w porównaniu z poprzednim kwartałem, głównie ze względu na długoterminowe zapotrzebowanie na chipy do centrów danych.

Firma podała, że największym motorem sprzedaży w tym kwartale był system HGX, który jest całym komputerem zbudowanym wokół chipu Nvidii. System ten jest znacznie bardziej złożony niż sam chip, a każdy brakujący element może opóźnić dostawy.

Skorygowane przychody Nvidii w drugim kwartale wyniosły 13,51 mld USD, w porównaniu z szacunkami na poziomie 11,22 mld USD. Przychody z centrów danych firmy wzrosły o 141% do 10,32 mld USD w kwartale zakończonym 30 lipca, przewyższając szacunki analityków na poziomie 7,69 mld USD o ponad 2 mld USD, zgodnie z danymi Refinitiv. Przychody w segmencie gier Nvidii wzrosły do 2,49 mld USD, powyżej szacunków analityków na poziomie 2,4 mld USD, według danych Refinitiv. Wyłączając pozycje, firma zarobiła 2,70 USD na akcję w drugim kwartale, w porównaniu z szacunkami na poziomie 2,09 USD, według danych Refinitiv.

Analitycy szacują, że popyt na chipy AI Nvidii przekracza podaż o co najmniej 50%, a brak równowagi utrzyma się przez kilka następnych kwartałów. Tylko w środę cena akcji Nvidii wzrosła o 9,6% w obrocie po dzwonku, osiągając rekordowy poziom.

W bieżącym trzecim kwartale Nvidia spodziewa się, że skorygowana marża brutto wyniesie 72,5%, plus lub minus 50 punktów bazowych. Analitycy średnio prognozują marżę brutto na poziomie 70,4%, zgodnie z danymi Refinitiv.

Popyt na chipy zapewnił Nvidii gotówkę na wypłatę dla inwestorów. Firma poinformowała, że jej skorygowana marża brutto prawie podwoiła się do 71,2% w drugim kwartale, podczas gdy większość firm półprzewodnikowych ma marże brutto między 50% a 60%. Niezależni analitycy oczekują, że w 3 kwartale br. przychody Nvidii przekroczą bez problemy 16 mld dolarów.

Ponadto analitycy spodziewają się, że przychody z segmentu centrów danych Nvidii wzrosną nawet do 40 miliardów dolarów w roku fiskalnym 2025, zgodnie z szacunkami Refinitiv. Wprawdzie krążą pogłoski, że nowe układy AMD mogą odebrać Nvidii część udziału w rynku już w przyszłym roku, oprogramowanie Nvidii ma wieloletnią przewagę nad konkurentem CUDA o nazwie ROCm.

Analitycy spodziewają się, że wydatki na sztuczną inteligencję będą nadal rosły kosztem innych tradycyjnych urządzeń serwerowych. Raport Nvidii przyczynił się do wzrostu cen akcji innych spółek Big Tech i firm związanych ze sztuczną inteligencją, przy czym Microsoft podskoczył o 1,9%, Meta Platforms o 2,1%, a Palantir Technologies o 4,6% w rozszerzonym obrocie w środę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200