Wyniki Cisco nie zaskoczyły

Sieciowy gigant zamknął swój III kw. finansowy przychodem w wysokości 4,6 mld USD. W tym samym okresie ubiegłego roku obroty koncernu wynosiły 4,8 mld USD. Do 987 mln USD zwiększył się natomiast zysk netto Cisco Systems, który w III kw. 2002 r. sięgał 838 mln USD.

Wyniki firmy były zgodne z przewidywaniami analityków. Po dziewięciu miesiącach 2003 r. finansowego Cisco nieznacznie zwiększyło sprzedaż do 14,2 mld USD (14,1 mld USD rok wcześniej) i zysk netto do poziomu 2,6 mld USD. Cisco tradycyjnie zarabia najwięcej na routerach i przełącznikach, których sprzedaż generuje 27% i 40% przychodów firmy. Pozostałe linie produktowe, czyli rozwiązania dla sieci SAN, systemów bezpieczeństwa czy telefonii IP, to wciąż jedynie ok. 10% obrotów koncernu. Największym rynkiem dla Cisco są Stany Zjednoczone, gdzie firma realizuje 45% całej sprzedaży. Region EMEA to ok. 32%.

W bieżącym kwartale finansowym Cisco nie spodziewa się wzrostu przychodów. Pozostaną one na poziomie ok. 4,6 mld USD. Dzięki akwizycjom koncern będzie w dalszym ciągu poszerzać ofertę i - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - aktywniej działać na rynku średnich firm. Do portfela Cisco w tym roku dołączą trzy spółki: Okena (systemy bezpieczeństwa), Signalworks (rozwiązania IP) oraz Linksys (sprzęt sieciowy).

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi
  • Biznes Xiaomi ewoluuje - to już nie tylko elektronika użytkowa
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku

Przejęcie Linksys Group to już trzecia inwestycja Cisco System w tym roku. Na początku tego tygodnia koncern zawarł umowę w sprawie zakupu firmy Signalworks tworzącej oprogramowanie dla telefonii IP. Wcześniej, w styczniu br. Cisco przejęło specjalizującą się w systemach bezpieczeństwa amerykańską spółkę Okena.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200