Wymyśl coś i wprowadź to w życie

W życiu są tylko dwa problemy. Czyż to nie wspaniałe? Istnieją tylko dwie rzeczy, o które musimy się martwić. I nie dość, że to tylko dwa problemy, to jeszcze można bardzo prosto je rozwiązać. Gotowi?

Wymyśl coś i wprowadź to w życie

Problem nr 1: Wiesz, czego chcesz, ale nie wiesz, jak to zrealizować. Problem nr 2: Nie wiesz, czego chcesz. Wszystko, co definiujemy jako problem, na końcu sprowadza się do jednego lub obydwu z powyższych stwierdzeń.

Teraz, kiedy już wiesz, że istnieją tylko dwa problemy, logicznym wnioskiem jest to, iż będziesz potrzebował tylko dwóch rozwiązań. Zatem: musisz coś wymyślić i wprowadzić to w życie. Musisz zdecydować i sprecyzować, jakiego rezultatu oczekujesz, a następnie określić, w jaki sposób chcesz go osiągnąć.

Okazuje się, że każda z tych dwóch kwestii aktywuje inną część Twojego mózgu. Część "wymyślanie" przynależy do prawej półkuli – odpowiedzialnej za wyobraźnię, projektowanie, kreatywność. Natomiast część "wprowadzanie w życie" przynależy do półkuli lewej – systematyzującej, logicznej, rozwiązującej problemy.

Inaczej mówiąc, jeśli już wiesz, czego chcesz i dokąd zmierzasz, to bycie efektywniejszym jest jedyną możliwością, by działać lepiej. Celem gry jest w takim przypadku osiąganie zamierzeń przy jak najmniejszym nakładzie sił. Natomiast jeżeli nie jesteś pewien, dokąd zmierzasz lub nie do końca wiesz, jaki jest pożądany rezultat, twoim wyzwaniem jest zidentyfikowanie i doprecyzowanie tego obrazu, rezultatu, celu.

Ta dwoista natura naszej pracy i rzeczywistości, w której funkcjonujemy, jest połączone z dwoma kluczowymi pytaniami "podstawowego procesu myślowego": Jaki jest pożądany rezultat? Jakie jest najbliższe działanie? Są to dwa pytania, które każdy z nas musi sobie zadać i na nie odpowiedzieć, aby móc określić, co oznacza dla nas każda ze spraw, które zaprzątają naszą uwagę. Co muszę zrobić z tym e-mailem, kawałkiem papieru, z tą myślą, która wpadła mi do głowy w drodze do domu? Czy i do jakich rezultatów się zobowiązałem w związku z każdą z tych rzeczy? Jakie jest najbliższe działanie pozwalające zbliżyć się do pożądanego efektu? Zazwyczaj odpowiedzi na te pytania same się nasuwają – chyba, że znajdujemy się w momencie kryzysowym. Zwykle musimy po prostu „wymyślić coś” (czyli określić, do czego jesteśmy zobowiązani) i wprowadzić to w życie (czyli wybrać najbliższe fizyczne działanie pozwalające posunąć się w tej sprawie naprzód).

Wymyśl coś i wprowadź to w życie

Zatem: na jakie pytanie (i czego dotyczące) musisz sobie na tym etapie odpowiedzieć? Nad czym jeszcze musisz pomyśleć, by określić, co chcesz osiągnąć? W których kwestiach musisz jeszcze sprecyzować najbliższe działania i kto powinien je podjąć?

Zarządzanie czasem? Ależ nie. Czasem nie da się zarządzać. To zarządzanie procesem myślowym. Musisz złapać swoje rozpierzchnięte myśli za pomocą dwóch kluczowych aspektów – perspektywy i kontroli. Wymyśl coś. Wprowadź to w życie.

O Autorze:

David Allen autor światowego bestsellera Getting Things Done oraz - cytując za Fast Company - "One of the world’s most influential thinkers" będzie gościem specjalnym konferencji Computerworld Zarządzanie Zespołami IT! Podczas konferencji David podzieli się swoim doświadczeniem podczas prelekcji „Power od natural planning”, będzie też moment, aby porozmawiać z autorem. Więcej o wydarzeniu i możliwość rejestracji: www.zespolyit.computerworld.pl

Wymyśl coś i wprowadź to w życie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200