Wyjaśniamy dlaczego Apple dominuje w sprzedaży komputerów

Pomimo wielu problemów i globalnych spadków sprzedaży Apple jest jedyną firmą, która w Q3 2022 odnotowała wzrost sprzedaży. Czemu firma zawdzięcza dobre wyniki sprzedażowe?

Z danych przekazanych przez największe firmy analityczne wynika, że rynek komputerów osobistych w trzecim kwartale 2022 roku zmalał o kolejne 15%, co jest zgodne z wcześniej przekazywanymi prognozami.

Apple jako jedyne zanotowało wzrosty w sprzedaży komputerów
Źródło: Brandon Romanchuk / Unsplash

Apple jako jedyne zanotowało wzrosty w sprzedaży komputerów

Źródło: Brandon Romanchuk / Unsplash

Według danych przekazanych przez IDC w trzecim kwartale 2022 roku dostarczono na rynek 74,3 mln sztuk komputerów. Zmniejszony popyt oraz nierównomierna podaż przełożyły się na spadek w ujęciu roczny o aż 15%.

Zobacz również:

  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Zagłębiając się w statystyki podzielona na poszczególnych producentów szybko okaże się, ze udziały rynkowe tracą jedynie producenci komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Firma Apple zanotowała aż 40% wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2021 roku.

Pomimo wyraźnego wzrostu cen, problemów z półprzewodnikami oraz globalnej recesji firmie Apple udało się prześcignąć największą konkurencję.

Apple kładzie duży nacisk na integrację swoich produktów
Źródło: Austin Poon / Unsplash

Apple kładzie duży nacisk na integrację swoich produktów

Źródło: Austin Poon / Unsplash

Dlaczego firmie Apple udaje się zwiększać sprzedaż swoich komputerów pomimo globalnego kryzysu na rynku komputerów?

Apple zdeklasowało konkurencję w aspekcie wydajności

Podjęta w 2020 roku decyzja o całkowitym porzuceniu procesorów x86 okazała się bardzo skuteczna. Firma Apple uniezależniła się od sporej ilości podwykonawców, co pozwoliło jej sprawniej produkować sprzęt w niepewnej sytuacji spowodowanej niedoborem podzespołów.

Aktualnie - dwa lata po wprowadzeniu na rynek pierwszego komputera z procesorem Apple Silicon widać, że strategia firmy Apple była strzałem w dziesiątkę. Największa konkurencja - Dell, HP czy Lenovo odnotowała kilkunasto-procentowe spadki, a Intel oraz AMD nadal mają problem z terminowym dostarczaniem swoich procesorów.

Wdrożenie własnych układów ARM było strzałem w dziesiątkę
Źródło: apple.com

Wdrożenie własnych układów ARM było strzałem w dziesiątkę

Źródło: apple.com

Najważniejszą zaletą przejścia z architektury x86 na architekturę ARM jest wysoka wydajność. MacBook Air z procesorem Apple M1 w podstawowej konfiguracji z 8-rdzeniami CPU i 7-rdzeniami CPU, 8 GB zunifikowanej pamięci oraz 256 GB nośnikiem SSD z miejsca stał się znacznie wydajniejszy od topowych konfiguracji MacBooków Pro wyposażonych w procesory korzystające z architektury x86.

Firma Apple doskonale poradziła sobie z migracją swojego systemu operacyjnego oraz programów na architekturę ARM. Po zaledwie roku wprowadzono na rynek topowe modele przeznaczone dla profesjonalistów, które wyposażono w jeszcze wydajniejsze podzespoły.

Dlaczego Apple dominuje na rynku PC?

Komputery z systemem operacyjnym Windows nadal stanowią większość sprzedaży, ale ostatnie miesiące pokazują, że branża komputerowa musi mieć się na baczności i rozwiązać sporo problemów, które aktualnie utrudniają jej funkcjonowania.

Podzespoły stają się coraz droższe

Sprzęt firmy Apple nawet w podstawowych konfiguracjach zawsze uznawany był za drogi. Bazowa konfiguracja MacBooka Air to wydatek ponad 5000 zł. Do niedawna za podobną kwotę można było kupić bardzo wydajny komputer przenośny/mobilną stację roboczą lub dobrze wyposażony model biznesowy.

Różnica w cenie pomiędzy komputerami Apple, a innych producentów zauważalnie się zmniejszyła
Źródło: apple.com

Różnica w cenie pomiędzy komputerami Apple, a innych producentów zauważalnie się zmniejszyła

Źródło: apple.com

Niestety w związku z sytuacją rynkową obserwujemy znaczny wzrost cen podzespołów komputerowych, które przekładają się na finalną cenę urządzeń. Globalne niedobory chipów oraz inflacja sprawiły, że znalezienie wybranych podzespołów w rozsądnych cenach stało się niemożliwe. Bańkę finansową napompowało również wprowadzenie na rynek nowych standardów takich jak PCIe 4.0 czy DDR5.

Aktualnie luka cenowa między konstrukcjami z Windowsem, a macOS zauważalnie zmalała, dzięki czemu firma Apple zyskuje nowych klientów, którzy wcześniej nie chcieli dopłacać dużej ilości gotówki względem porównywalnych konstrukcji z Windowsem.

Wieloletnie wsparcie

Na rynek sprzedaży komputerów miała wpływ również decyzja firmy Microsoft. W 2021 roku zapowiedziano Windowsa 11, który znacząco zwiększył minimalne wymagania systemowe. Okazało się, że nawet stosunkowo nowoczesne i drogie komputery nie otrzymają aktualizacji oficjalnymi kanałami, co zachwiało rynkiem PC. W tym samym momencie firma Apple chwaliła się długotrwałym wsparciem oraz unifikacją systemu operacyjnego ze sprzętem.

Dodatkowo wzmocniono połączenie całego ekosystemu - zadebiutowało wsparcie dla aplikacji mobilnych na macOS, co zostało później wykorzystane również w systemie operacyjnym Windows 11.

Rewelacyjne czasy pracy na baterii

Dzięki wdrożeniu tworzonej przez wiele lat strategii wykorzystania układów ARM w komputerach firma Apple znacząco przewyższa konkurencyjne modele z Windowsem czasami pracy na baterii.

Użytkownicy komputerów wyposażonych w autorskie układy Apple M mogą zapomnieć o ładowarce. Nawet najwydajniejsze modele z serii Pro pozwalają na komfortową pracę przez cały dzień roboczy bez konieczności podłączania do zasilania, co nie jest możliwe do uzyskania w porównywalnych konstrukcjach pracujących pod kontrola systemu operacyjnego Windows.

Większość biznesowych konstrukcji z Windowsem nie jest w stanie działać na baterii dłużej, niż 5 godzin. W przypadku sprzętu od Apple można mówić o co najmniej 10 godzinach pracy, a MacBook Pro z procesorem M2 pozwala na do 18 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Firma Apple od wielu lat kreowała się jako przedsiębiorstwo, które dba o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. W sieci wielokrotnie dużo pisało się o procesach sądowych, w których Apple odmawiało odblokowywania swoich urządzeń.

System macOS oferuje wiele opcji bezpieczeństwa oraz długotrwałe wsparcie
Źródło: apple.com

System macOS oferuje wiele opcji bezpieczeństwa oraz długotrwałe wsparcie

Źródło: apple.com

Gigant z Cupertino stale poprawia bezpieczeństw swoich urządzeń, a wprowadzenie komputerów z procesorami Apple Silicon pozwoliło na dodatkowe uszczelnienie całego systemu. Dodano między innymi funkcję Apple USB Restricted Mode oraz funkcje zdalnego zerowania urządzenia.

W dobie rosnącej liczby cyberataków coraz większa liczba użytkowników docenia poziom bezpieczeństwa i prywatności oferowany przez urządzenia Apple.

Strategia firmy Apple sprawdza się zgodnie z założeniem

Liczby nie kłamią. Firmie Apple po raz kolejny udało się przeprowadzić rewolucję na rynku. Gigant z Cupertino wyprzedził swoich konkurentów i jako jedyne przedsiębiorstwo radzi sobie dobrze ze sprzedażą swoich urządzeń nawet w obliczu wojny i globalnej recesji. W tych niesprzyjających warunkach Apple dostarczyło w trzecim kwartale 2022 roku 8 milionów sztuk komputerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200