Wydruki i usługi

Oki zmienia nazwę i zapowiada modyfikację oferty w kierunku kompleksowych systemów druku.

Oki zmienia nazwę i zapowiada modyfikację oferty w kierunku kompleksowych systemów druku.

W ślad za decyzją korporacji Oki Systems Polska zmieniła nazwę na Oki Printing Solutions. Jak podkreśla dyrektor polskiego oddziału Piotr Nowak, nie jest to tylko zmiana formalna, ale modyfikacja strategii w kierunku kompleksowych systemów druku, których ważnym elementem ma być również oprogramowanie do zarządzania i kontroli procesów druku, skanowania, kopiowania lub faksowania. Celem strategicznym Oki jest obecnie także outsourcing oraz dzierżawa sprzętu.

Kierunek - systemy kompleksowe

Wydruki i usługi
Najbardziej widoczną oznaką zmian w polityce Oki są na razie nowe modele sprzętu drukującego zaprezentowane w maju br. Firma wyraźnie dąży do rozszerzenia oferty sprzętu, aby zapewnić możliwość zaspokojenia wszystkich typowych wymagań organizacji. W ofercie Oki pojawiają się więc m.in. sieciowe urządzenia wielofunkcyjne formatu A4 i A3 udostępniające funkcje skanowania, kopiowania i faksowania.

Jednocześnie Oki doskonali rozwiniętą przez siebie technologię druku opartą na diodach LED, by móc zaoferować wydruki wyższej jakości i w ten sposób wejść na rynek zastosowań profesjonalnych. Wyrazem tych dążeń są najnowsze modele drukarek A3 oznaczone symbolem GA (Graphic Arts). Drukarka C9800GA i urządzenie wielofunkcyjne C9800GA MFP wykorzystują technologię i narzędzia do zarządzania kolorami standardowymi lub tworzenia własnych profili kolorów, a także do zarządzania kolejkami dokumentów EFI Fiery.

Zapowiadana przez Oki Printing Solutions oferta "kompleksowych systemów druku" oraz usług jest dopiero w fazie przygotowywania. Jak przyznaje Piotr Nowak, realizacja zapowiadanej strategii i zmiany wizerunku firmy zajmie pewnie kilka lat. Na razie prowadzone są rozmowy na temat współpracy z niezależnymi producentami oprogramowania i partnerami usługowymi.

Wiosenne odświeżanie

Popularne serie kolorowych drukarek C3000 i C5000 dla rynku MSP wzbogacono o funkcje wydruków o jakości fotograficznej na zwykłym papierze. Oki zaprezentowała również biurowe drukarki formatu A3 z serii C9000 (36 str. kolor, 40 str./min mono). Pojawiły się nowe modele drukarek C9600 i C9800 - oferują lepsze odwzorowanie kolorów, rozdzielczość 1200 dpi i możliwość druku na papierze do 268 g/m2. Obie rodziny drukarek są dostarczane wraz z oprogramowaniem Fiery firmy EFI. Modele C9800 zawierają wydajniejszy procesor, większą pamięć i dysk twardy; można je także rozbudować, tak by pełniły rolę urządzeń wielofunkcyjnych. Według przedstawicieli Oki, poprawa jakości wydruków kolorowych została uzyskana dzięki wprowadzeniu mechanizmów kontrolowanej zmiany natężenia światła emitowanego przez diody LED naświetlające bęben światłoczuły. Obecnie dostępne są aż 32 poziomy tego natężenia, co pozwala na znaczne rozszerzenie dostępnej palety odcieni kolorów.

Dobry czas na zmiany

Firma odniosła ostatnio spore sukcesy - wg IDC w I kw. tego roku uzyskała drugą za HP pozycję w rankingu największych dostawców kolorowych drukarek stronicowych (laserowych, LED i stałoatramentowych). Blisko 30% sprzedaży Oki stanowią obecnie drukarki kolorowe - bez uwzględnienia rynku drukarek igłowych, na którym Oki króluje w Polsce z ok. 50% udziałem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200