Wydatki na IT wzrosną w przyszłym roku o 8%

Według przewidywań firmy analitycznej Gartner, globalne wydatki na IT w 2024 roku zamkną się kwotą 5,1 bln USD, głównie za sprawą wzrostu wydatków na chmury oraz bezpieczeństwo.

Największego, bo dwucyfrowego wzrostu, można oczekiwać w dwóch segmentach: chmurowym i usług IT. W przypadku chmury ma to być wzrost o 20,4%. Źródeł tak dużego wzrostu należy upatrywać w dwóch czynnikach: w podwyżce cen usług chmurowych oraz zwiększeniu popytu na takie usługi.

Wydatki na cyberbezpieczeństwo napędzą również wzrost w całym segmencie oprogramowania. Gartner przeprowadził badanie, z którego wynika, że 80% firm zamierza w przyszłym roku znacząco zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo. Inne obszary, w których nastąpi wzrost inwestycji, choć już nie tak duży, dotyczą wydatków na centra danych, komunikację i usługi IT.

Zobacz również:

  • Chińczycy stawiają na podwodne centra danych
  • Produkcja pamięci eMRAM wytwarzanych przy użyciu technologii 5 nm ruszy za cztery lata
  • Samsung ma własny model AI

Chociaż generatywna sztuczna inteligencja jest obecnie najpopularniejszą technologią w branży, nie wywarła ona jeszcze istotnego wpływu na wydatki na IT, chociaż inwestycje w AI w szerszym ujęciu podążają za ogólnym wzrostem wydatków na IT. Organizacje w dalszym ciągu inwestują w sztuczną inteligencję i automatyzację, a firmy zdają sobie sprawę z tego, że dzisiejsze projekty AI odegrają kluczową rolę w opracowaniu ich strategii rozwoju. Co ciekawe, badania firm wskazują, że 57% z nich obawia się wycieku tajemnic w kodzie generowanym przez sztuczną inteligencję. Organizacje, które nie zarządzają ryzykiem związanym ze sztuczną inteligencją, będą świadkami nieprawidłowego działania swoich modeli zgodnie z oczekiwaniami.

Obawy te podzieją analitycy z firmy IBM. W miarę rozprzestrzeniania się generatywnej sztucznej inteligencji, w ciągu najbliższych sześciu do 12 miesięcy spodziewają się oni nowych ataków na systemy obsługiwane przez AI.

Dla zespołów zajmujących się siecią i bezpieczeństwem, wyzwania związane ze sztuczną inteligencją mogą obejmować konieczność zwalczania dużych ilości spamu i wiadomości e-mail typu phishing, które generuje sztuczna inteligencja.

Według Gartnera firmy, które nie zarządzają konsekwentnie ryzykiem związanym ze sztuczną inteligencją, narażają się na poważne niebezpieczeństwo. Niedokładne, nieetyczne lub niezamierzone wyniki sztucznej inteligencji, błędy procesów i ingerencja złośliwych podmiotów, mogą skutkować awariami bezpieczeństwa, stratami lub odpowiedzialnością finansową i reputacyjną, a także dużymi szkodami społecznymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200