Wybory 2006: Eo Networks wyda oświadczenie

Eo Networks wykonawca wizualizacji wyników wyborów samorządowych niebawem opublikuje oficjalne stanowisko.

"Jutro opublikujemy oficjalne stanowisko" - informował Stefan Batory, prezes firmy Eo Networks w przesłanym w czwartkowy wieczór e-mailu. "Przyczyną awarii była niewystarczająca liczba serwerów - została ona dobrana do obsłużenia ruchu, (cytat ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia), 'rzędu 500 000 odsłon w okienku 8 godzin'" - napisał Batory.

Przypomniał także, że w obliczu ogromnego zainteresowania witryną PKW po zakończeniu wyborów zapewnienie wystarczającej liczby serwerów w takim czasie okazało się bardzo trudnym zadaniem, tym bardziej, że do dzisiaj ruch utrzymuje się na bardzo dużym poziomie".

Jednocześnie, Stefan Batory wskazał, że przywoływana przez nas kwota 723 tys. zł jaką otrzymało konsorcjum składające się Eo Networks i ATM jest kwota oferty brutto (netto: 592 tys. zł) i obejmuje nie tylko hosting wizualizacji, ale również wykonanie nowej strony PKW, Rejestru Korzyści, przygotowanie danych do publikacji statystycznej oraz hosting i administrację stronami PKW i serwerem poczty przez okres 48 miesięcy. Sam hosting wizualizacji został wykonany za 20 tys. zł + VAT.

Wbrew zapowiedziom nadal nie ma komunikatu Eo Networks. Jak tłumaczy Stefan Batory, prezes spółki: "musimy teraz przygotować raport dla KBW i publikację notatki odłożyliśmy na początek nowego tygodnia".

"Wykonawca przygotowuje szczegółowy raport" - potwierdza Romuald Drapiński, wicedyrektor zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej w Krajowym Biurze Wyborczym. Uzyskaliśmy od niego także odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn awarii i wynikającej z niej wniosków i konsekwencji.

"Główną przyczyną był niespodziewany ruch, który można porównać do wyborów w 2005. 13 listopada ruch był kilkanaście razy większy. Krajowe Biuro Wyborcze przygotowywało się na ruch kilkukrotnie większy" - wyjaśnia Drapiński. Dodaje, że Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie doświadczeń przy wizualizacji wyborów samorządowych w 2006 r. planuje zwiększenie zamawianych parametrów wizualizacji w przyszłych wyborach. "Ewentualne konsekwencje wykonawcy systemu będą przedmiotem analiz technicznych i prawnych" - zapowiada Romuald Drapiński.

***

Szczegóły zamówienia na usługę "Wizualizacja internetowa wyników głosowania i wyników wyborów w wyborach do organów samorządu terytorialnego 2006r. wraz z przygotowaniem publikacji oraz serwis internetowy wraz z rejestrem korzyści i pocztą elektroniczną

są dostępne na stronach PKW.

Polecamy także lekturę, przywołanego przez czytelnika "tom" w komentarzu do wcześniejszego newsa, artykułu w serwisie vagla.pl.

W ostatnim akapicie artykułu "Gdzie są wyniki wyborów?", w którym zamieściliśmy informacje o przesłaniu pytań do PKW i Eo Networks znalazło się stwierdzenie, które mogłoby sugerować, że wizualizacja pochłonęła 723 tys. zł - jest ono oczywiście zbyt dużym uproszczeniem. W jego wcześniej części zawarłem jednak informacje, o tym, co zostanie wykonane przez zwycięskie konsorcjum. Dlatego pragnę sprostować tą informację przy okazji publikacji powyższego artykułu. Andrzej Maciejewski

Aktualizacja: 19 listopada 2006 21:08

Nowe informacje zostaly zaznaczone na niebiesko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200