Wtorkowy Przegląd Prasy

Amerykanie podsłuchiwali przywódców 35 państw… Dwóch Polaków w grupie eksperckiej ds. umów cloud computing… Linksys wraca na rynek dla MSP… Informatyk pomaga ABW ścigać autorów przestępczych wpisów… UE jednoczy się przeciwko szpiegowaniu… Akcje Twittera po 17-20 USD… LG pokazało swój pierwszy elastyczny smartfon… Jaka ma być „Polska Cyfrowa”…  Intela czeka rewolucja… Merlin.pl idzie tropem Amazona… Spadła wartość akcji Apple… Qumak kupi nowe akcje Madkomu…

COMPUTERWORLD

NSA podsłuchiwała 35 szefów państw?

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego regularnie "monitorowała" rozmowy telefoniczne 35 światowych przywódców – wynika z wewnętrznego dokumentu NSA, ujawnionego przez Edwarda Snowdena (i opisanego teraz przez gazetę "The Guardian"). Dokument pochodzący z 2006 roku zawiera spis ok. 200 „monitorowanych” numerów, ale nie ma w nim nazwisk ich użytkowników. Wiadomo jednak, że na liście podsłuchiwanych polityków byli prawdopodobnie dwaj kolejni prezydenci Meksyku (w tym Felipe Calderon), prezydent Brazylii Dilma Rousseff oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Zobacz również:

Polacy wśród unijnych ekspertów ds. umów w chmurze

Komisja Europejska ogłosiła skład grupy eksperckiej ds. umów cloud computing. Wśród ekspertów jest dwóch Polaków: mecenas Maciej Gawroński i dr Paweł Litwiński. Podstawowym zadaniem grupy jest pomoc Komisji w określeniu warunków umów o świadczenie usług przetwarzania danych osobowych w modelu cloud computing, które zapewnią bezpieczeństwo konsumentom i przedsiębiorcom korzystającym z tych usług.

Marka Linksys wraca pod rządami firmy Belkin na rynek MSP

Gdy Belkin na początku roku przejmował od Cisco oddział Linksys, ten miał swojej w ofercie wyłącznie rozwiązania sieciowe dedykowane dla użytkowników domowych. Wiele wskazuje, że Linksys wróci do produkcji rozwiązań sieciowych przeznaczonych dla małych i średnich firm (sektor MSP). Oferował je przez ponad 20 lat i dopiero decyzją Cisco skoncentrował się na produktach dla indywidualnych odbiorców. Belkin ma produkty sieciowe dedykowany dla małego biznesu – np. przełączniki KVM (Keyboard, Video, Mouse) czy urządzenia kontrolujące serwerownie. Szefowie tej firmy zapowiadają jednak, że już wkrótce w jej ofercie pojawią się pierwsze produkty Linksys przeznaczone dla małych i średnich firm - ma to być niezarządzalny, gigabitowy przełącznik, zawierający od 5 do 24 portów. Następne produkty (w tym routery VPN, jednozakresowe i dwuzakresowe punkty dostępowe 802.11n oraz dwuzakresowe punkty dostępowe 802.11ac) będą się pojawiać sukcesywnie przez cały 2014 r.

RZECZPOSPOLITA

Megadonos na nienawistników

Informatyk ze stolicy wyłowił 211 przestępczych wpisów na forach internetowych i wysłał je do ABW wraz z informacją, skąd pochodzą, Wśród nich znalazły się np. deklaracje „Zacznę zabijać muzułmanów" albo „Hitler wiedział, co zrobić z Żydami, szkoda, że mu czasu zabrakło" i wezwania takie jak „Żydzi do gazu". Agencja przekazała je prokuraturze Warszawa-Śródmieście, która jako jedyna w stolicy zajmuje się postępowaniami dotyczącymi mowy nienawiści. Teraz śledczy będą namierzać właścicieli komputerów, na których owych wpisów dokonywano, a potem stawiać im zarzuty.

Przyjaciele nie chcą szpiegowania

Afera szpiegowska zdominowała ostatni szczyt w Brukseli. Na razie konkretne działania podejmują Francja i Niemcy, ale pani kanclerz zaapelowała do innych państw UE o przyłączenie się. Do końca roku oba kraje chcą osiągnąć porozumienia z USA dotyczące wzajemnych praktyk wywiadowczych. Polska nie spieszy się z przyłączeniem do inicjatywy. Donald Tusk na szczycie UE w Brukseli nie deklarował chęci dołączenia do francusko-niemieckiego sojuszu. – Francja i Niemcy mają swoje powody do takiego zaawansowanego wypowiadania się o sprawie. My będziemy na razie pytali Amerykanów, czy podobne praktyki dotyczyły Polski – powiedział premier.

Twitter wart około 10 miliardów dolarów

Władze Twittera poinformowały, że jej akcje, które mają debiutować na giełdzie w połowie listopada, 
będą kosztować między 
17 a 20 dolarów w ofercie publicznej. Spółka chce sprzedać około 70 mln akcji, pozyskując 1,2 mld dol.

GAZETA PRAWNA

LG G Flex – pierwszy elastyczny smartfon od LG zaprezentowany

LG zaprezentował 6-calowy phablet z ekranem wykonanym w technologii flexible OLED. W przeciwieństwie do konkurencyjnego urządzenia Samsunga, LG Flex został zakrzywiony pionowo, co według producenta ma wpłynąć na komfort korzystania z urządzenia. Ekran o rozdzielczości 1280x820 zakrzywiono o 7,9 - 8,7 mm. Koreańczycy chwalą się też samoregenerującą powłoką, która pokrywa tylny panel phabletu. Dzięki niej wszelkie przetarcia i zarysowania mają samoczynnie znikać z urządzenia po zaledwie kilku minutach.

Orange: Program Polska Cyfrowa powinien wspierać rozwój chmur obliczeniowych

Strategia Polski Cyfrowej na lata 2014-2020 musi uwzględniać kierunki rozwoju technologii, czyli większe wykorzystanie tabletów oraz chmur obliczeniowych – przekonuje Piotr Muszyński, wiceprezes Orange ds. operacyjnych. Konsultacje społeczne programu, w którym do wydania będą niemal 2 mld euro, potrwają do 6 listopada. Program Operacyjny Polska Cyfrowa będzie siedmioletnim projektem współfinansowanym z środków unijnych. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, do wydania będą łącznie prawie 2 mld euro. Najwięcej, bo po ok. 880 mln euro, zostanie przeznaczonych na stworzenie powszechnego dostępu do sieci szerokopasmowych oraz na e-administrację.

WYBORCZA.BIZ

Intel robi kolejny zwrot: wchodzi w internet rzeczy i rynek mobilny

- Jesteśmy na zakręcie. Powoli opuszczamy świat pecetów. Wchodzimy w rynek mobilny i internet rzeczy - mówi wiceprezes Intela Tom Kilroy. - Wciąż przewodzimy na rynku pecetów, który jednak powoli zamiera. Robimy więc zwrot w stronę rynku mobilnego. Nasze procesory napędzają już tablety, wdrażamy nową kategorię urządzeń "2 w 1", czyli combo tabletu z notebookiem. Następną rewolucją będzie Internet rzeczy. Współtworzy go każde urządzenie cyfrowe podłączone do sieci. Razem będą gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane poprzez sieć. Chodzi też o systemy rozrywki w samochodach, nawigację, monitoring, e-kioski. Internet rzeczy to nasza przyszłość, podobnie jak centra danych i urządzenia mobilne. – zapowiada wiceprezes Intela.

Merlin.pl szykuje ofensywę. "Polski Amazon" podejście drugie

W Merlinie już od jakiegoś czasu źle się działo. W ostatnim dostępnym publicznie raporcie finansowym za rok rozrachunkowy zakończony w kwietniu 2012 roku sklep był 3,8 mln zł na minusie przy przychodach rzędu 102 mln zł. Jak przyznają przedstawiciele spółki, "żyjemy w świecie totalnej wojny marketingowej", dlatego teraz Merlin o klienta chce się wręcz bić. N\a wzór Amazona tworzy też swój własny ekosystem: dostarczy na rynek swój czytnik e-booków Merbook powiązany ściśle z ofertą sklepową. Wraz z wprowadzeniem urządzenia Merlin chce też udostępnić swoim klientom ofertę abonamentową, gdzie za opłatą otrzyma się "dostęp do nieograniczonej liczby publikacji".

PULS BIZNESU

Spadł zysk Apple

W okresie trzech miesięcy zakończonym 28 września 2013 r. Apple odnotowało zysk netto w kwocie 7,5 mld USD co w przeliczeniu na akcję daje kwotę 8,26 USD. W analogicznym okresie 2012 r. zysk wyniósł odpowiednio 8,2 mld i 8,67 USD na akcję. Po publikacji wyników kurs akcji Apple zniżkował o około 3 proc.

Qumak obejmie nową emisję akcji spółki Madkom

Qumak zawarł porozumienie o objęciu 4,6 mln akcji nowej emisji spółki Madkom, stanowiących 9,98% kapitału i głosów, po cenie 0,11 zł za sztukę. Madkom działa w obszarze oprogramowania dla samorządów oraz służb publicznych, optymalizując pracę urzędów w zakresie obiegu dokumentów, zarządzania budżetem oraz systemami dostępu do usług publicznych. Od sierpnia 2012 r. spółka jest notowana na NewConnect.


TOP 200