Wszystko w jednym systemie

Integracja wszystkich systemów informatycznych przyświecała pracy niewielkiego działu IT w Lubella SA.

Integracja wszystkich systemów informatycznych przyświecała pracy niewielkiego działu IT w Lubella SA.

W siedmiostronicowej ankiecie nadesłanej przez lubelską firmę Lubella SA do konkursu Lider Informatyki 2003 opis korzyści z wdrożonych tam systemów informatycznych zajął prawie połowę dokumentu. Księgowość, produkcja, gospodarka magazynowa, sprzedaż, zaopatrzenie, kadry i płace - wszystkie działy w Lubelli zinformatyzowano. Wszystkie dziedzinowe systemy poddano integracji. W tym właśnie Małgorzata Jankiewicz, kierownik Działu Informatyki, upatruje największych korzyści z inwestycji informatycznych. W każdej chwili można sprawdzić w głównym systemie przebieg procesów w dwóch zakładach produkcyjnych Lubelli w Gorzowie Wielkopolskim i Lublinie, przeanalizować bieżącą kondycję finansową firmy, podejrzeć aktualne wyniki sprzedaży. Nad prawidłową pracą infrastruktury teleinformatycznej, w której skład wchodzi kilkanaście aplikacji dziedzinowych, czuwa zaledwie 5 osób spośród 440-osobowej załogi.

Centralnym punktem na informatycznej mapie Lubelli jest System 21. Uruchomienie systemu ERP na początku 2000 r. było poprzedzone półrocznym wdrożeniem. Firma GEAC (dawniej JBA), dostawca oprogramowania, uważa lubelski projekt za wzorcowy.

Małgorzata Jankiewicz, kierownik Działu Informatyki

Małgorzata Jankiewicz, kierownik Działu Informatyki

Za pomocą Systemu 21 można zarządzać całym przedsiębiorstwem - od finansów, przez produkcję, aż po końcowe rozliczanie kosztów. Z Systemem 21 komunikują się prawie wszystkie aplikacje wspomagające zadania nie objęte funkcjonalnością oprogramowania firmy GEAC - system kadrowo-płacowy, hurtownia danych, EDI. "Dzisiaj wykorzystujemy takie cechy Systemu 21, z których istnienia w momencie wdrożenia nie zdawaliśmy sobie sprawy" - mówi Małgorzata Jankiewicz. "Samodzielnie potrafimy również oprogramować wiele funkcji, których standardowo GEAC nie oferuje klientom" - dodaje.

Z poprzednika Systemu 21 zrezygnowano ze względu na brak elastyczności i niedostateczną integrację modułów. Potrzeba elastyczności najbardziej ujawnia się w części odpowiedzialnej za sprzedaż, gdzie zmiany wymusza konkurencyjny rynek. Paradoksalnie, mimo że Lubella jest firmą o profilu produkcyjnym, mniej zaangażowania informatyków wymagają zmiany w module produkcji. Zarówno klasyfikacja surowca, z którego Lubella wytwarza produkty spożywcze, jak i rozliczenia produkcyjne opierają się na parametrach jakościowych. Od strony informatycznej rozszerzenie asortymentu Lubelli nie sprawia żadnych trudności.

Potrzeba korzystania z rozwiązań informatycznych ujawnia się nie tylko w siedzibie zarządu i dwóch fabrykach. Lubella gospodaruje również młynami, elewatorami zbożowymi, a na zlecenie Agencji Rynku Rolnego organizuje skup zboża od rolników. "Należymy do nielicznych firm, które skup obsługują we własnym systemie informatycznym, a nie dostarczanym przez ARR" - z dumą opowiada Małgorzata Jankiewicz. Rola informatyki w Lubelli nie kończy się z chwilą wyprodukowania makaronu i jego sprzedaży hurtownikowi lub sieci handlowej. Zostają jeszcze: automatyczne księgowanie i skomplikowane rozliczanie kosztów, z czym sprawnie radzi sobie System 21 dzięki wykorzystaniu Integratora Finansowego.

Od niedawna właścicielem Lubelli jest Maspex Wadowice. Deklarowane przez nowego właściciela inwestycje z pewnością znajdą odzwierciedlenie w strategii informatycznej.

Finalista w kategorii - Przemysł

Lubella SA, Lublin

Wojciech Jamróz prezes

Małgorzata Jankiewicz kierownik Działu Informatyki

Liczba pracowników: 440

Liczba pracowników działu IT: 5

Wykorzystywane rozwiązania

Główną aplikacją jest System 21 firmy GEAC. Ponadto firma korzysta z systemów wspomagających sprzedaż w terenie, hurtowni danych Active Reporter i systemu Qguar. Komunikacja odbywa się z wykorzystaniem Lotus Notes.

System 21 działa na platformie AS/400. Dostęp do Internetu odbywa się za pomocą łącza bezprzewodowego ProFuturo. Sieć oparto na urządzeniach 3Com, Cisco, RAD. Platforma sieciowa: Novell NetWare i Windows NT.

Serwery: IBM, HP Compaq.


TOP 200