Wszystkie usługi operatorów w jednym standardzie

Standard Ethernet, obecny w każdej typowej sieci lokalnej, może być także wykorzystany do świadczenia usług operatorskich. Przy tym niezbędne są pewne rozszerzenia, które sprawiają, że stary Ethernet może spełnić ostre wymagania dzisiejszych aplikacji biznesowych.

Sieć Ethernet, obecna w każdej firmie, jest najpopularniejszym standardem LAN na świecie. Jest to standard, z którego korzystają komputery, urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki, systemy składowania danych, a nawet dedykowane rozwiązania, na przykład monitoring wideo.

Nowoczesne usługi operatorskie w tym standardzie daleko wykraczają poza to, co oferuje zwykła sieć lokalna.

Dzisiejsze aplikacje biznesowe stają się coraz bardziej skomplikowane i stawiają coraz wyższe wymagania sieciom, których zadaniem jest przesłanie danych niezawodnie i bezpiecznie. Trend związany z rozwojem biznesowych aplikacji niesie popyt na sieci Ethernet nowej generacji oraz usługi wirtualnych sieci prywatnych IP MPLS świadczonych przez operatorów. W tradycyjnym modelu, sieć lokalna działa przy wykorzystaniu protokołu Ethernet (najczęściej jest nim Fast Ethernet 100Base-TX), na styku LAN i zasobów operatora działa router, obsługujący na przykład Frame Relay, ATM lub MPLS. Przez taką sieć przechodzą dane wielu aplikacji biznesowych o bardzo różnym charakterze ruchu, począwszy od wrażliwego VoIP czy wideo, poprzez ruch terminalowy, skończywszy na poczcie elektronicznej oraz przesyłaniu plików.

Ethernet jako sieć operatorska

Standard Carrier Ethernet, promowany przez organizacje takie jak Metro Ethernet Forum, uwzględnia potrzeby operatorów oraz końcowych odbiorców. Chociaż standard jest ten sam, usługi realizowane przez operatorów, nazywane Carrier Ethernet, znacząco odróżniają się od Ethernetu w tej postaci, którą znamy z sieci LAN.

Wszystkie usługi operatorów w jednym standardzie

Rozwiązanie Carrier Ethernet Service Delivery firmy Ciena

Carrier Ethernet jest już pozbawiony wad, które dotąd ograniczały zastosowanie łączy Ethernet, przy świadczeniu usług na dużą skalę. Najważniejszą ze zmian jest standaryzacja usług oraz zarządzanie nimi, umożliwiające świadczenie tych usług wielu odbiorcom przy stosunkowo niskich kosztach, niezależnie od wielkości wdrożenia. Drugą z pokonanych barier jest wysoka skalowalność i niezawodność. Od strony użytkownika bardzo ważną zmianą jest wspieranie klas usługi (QoS), dzięki czemu jednym łączem dostarczonym przez operatora można przesyłać dane różnych aplikacji biznesowych. Coś, co przedtem było domeną łączy MPLS, czyli klasyfikacja ruchu, jest teraz dostępne dla operatorów świadczących usługi w "czystym" Ethernecie. W takim łączu można jednocześnie przesłać dane wymagające niskich i stałych opóźnień (np. głos czy wideo) oraz masowy transfer poczty elektronicznej o niższym priorytecie. Wprowadzenie obsługi QoS jest bardzo ważną zaletą nowoczesnych usług operatorskich, ale nie jest to jedyna z nich. Ważnym rozszerzeniem jest działający w czasie poniżej 50 milisekund protokół RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol) z domenami RSTP oraz wielowarstwowe rozwiązanie PBB-TE z tunelami zapewniającymi bezpieczeństwo. Dzięki wielowarstwowości operatorzy mogą dodawać, obsługiwać i rozbudowywać infrastrukturę w lokalizacjach i nie muszą modyfikować wszystkich warstw sieci. W takim przypadku wystarczy rekonfigurować najniższą z warstw tuneli PBB-TE.

Połączenie rozszerzeń Carrier Ethernet z narzędziami łatwego zarządzania usprawnia pracę operatorów, radykalnie upraszczając obsługę świadczonych usług. Jest to o wiele prostsze od konfiguracji tuneli MPLS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200