Wszystkie drogi do Merced

Kolejny, 64-bitowy Unix Digitala - Bravo - będzie opracowany wspólnie z firmą Sequent.

Kolejny, 64-bitowy Unix Digitala - Bravo - będzie opracowany wspólnie z firmą Sequent.

Bravo dla Merced 64-bitowy Unix opracowany przez Digital i Sequent

1. Jedna wersja dla procesorów Alpha i Merced, zapewniająca zgodność funkcjonalną i pełną wymianę zasobów między tymi platformami.

2. Wszystkie aplikacje napisane dla IA-64 mają pracować pod kontrolą systemu Digitala.

3. Obsługa 32-bitowych aplikacji bez konieczności zmiany kodu.

Digital Equipment Corporation jest kolejnym po Hewlett-Packardzie i Sun Microsystems producentem, który zapowiedział przeniesienie unixowego systemu operacyjnego na intelowską platformę IA-64. System, znany pod roboczą nazwą Bravo, ma być współtworzony z Sequent Computer Systems.

Komercyjna wersja systemu operacyjnego, do której prawa zachowa Digital, zapowiadana jest na 1999 r., tzn. wtedy, kiedy na rynku pojawi się Merced, pierwszy procesor z rodziny IA-64. Prawdopodobnie system nie będzie już nazywał się Digital Unix.

Digital Equipment oferuje 64-bitowego Unixa już od kilku lat. Podstawową przeszkodą w jego popularyzacji był brak możliwości uruchamiania aplikacji 32-bitowych. Użytkownicy, którzy postanowili korzystać z Digital Unixa, musieli zdecydować się na przepisanie posiadanych aplikacji 32-bitowych albo na korzystanie wyłącznie z oprogramowania 64-bitowego. Ponadto system mógł być uruchamiany tylko na komputerach z procesorem Alpha.

Według przedstawicieli Digitala, nowy system unixowy będzie umożliwiał pracę z aplikacjami 32-bitowymi bez potrzeby rekompilacji. Ma obsługiwać zarówno intelowski procesor Merced, jak i Alphę. W obu przypadkach będzie posiadał takie same właściwości funkcjonalne. Możliwa też będzie bezproblemowa wymiana zasobów między komputerami z układami Alpha i Merced, pracującymi pod jego kontrolą.

W skład nowego Unixa wejdą elementy 32-bitowego systemu operacyjnego Sequent Dynix/ptx. Przede wszystkim będzie to technologia Non-Uniform Memory Access (NUMA), umożliwiająca łączenie dużej liczby serwerów intelowskich, dzięki której zasłynęła firma Sequent.

W stronę jedności

Duże poparcie dla procesora Merced to przede wszystkim sukces Intela. Wraz z pojawieniem się na rynku nowego procesora użytkownicy będą mieli do wyboru kilka systemów operacyjnych specjalnie zaprojektowanych dla tej platformy, w tym powszechnie dziś wykorzystywane w dużych przedsiębiorstwach. Oprócz systemu Hewlett-Packarda, który jest współtwórcą układów z rodziny IA-64, w przyszłym roku powinny już być dostępne systemy operacyjne firm Digital Equipment, Microsoft i Sun Microsystems. Ostatnia z nich, do niedawna uważana za przeciwnika architektury IA-64, pod koniec ubiegłego roku zawarła porozumienie z Intelem (wcześniej także z NCR), którego wynikiem ma być stworzenie 64-bitowego systemu Solaris dla układów Merced.

Jednocześnie, wraz z pojawieniem się procesora Merced, większą konkurencję ze strony producentów systemów unixowych napotka Microsoft. Wprawdzie będzie rywalizował z tymi samymi firmami, którym próbuje dzisiaj odebrać część rynku korporacyjnego, to jednak straci jeden z głównych argumentów - niższy koszt platformy serwerowej. Zdaniem projektantów układów Merced, na tych samych komputerach będzie uruchamiany Unix i Windows NT.

Spośród największych dostawców systemów unixowych do tej pory tylko IBM nie zadeklarował przeniesienia swojego systemu AIX na Merceda, któremu chce przeciwstawić własne rozwiązania oparte na układach z serii PowerPC.


TOP 200