Współpraca MS i Fujitsu

Wspólne prace nad rozwojem platformy serwerowej klasy mission-critical zapowiadają Microsoft oraz Fujitsu. Sprzęt od Fujitsu na procesorach Itanium będzie pracować pod kontrolą systemów Windows Server 2003 oraz Longhorn. Pierwszy produkt powinien pojawić się w połowie przyszłego roku - poinformowali przedstawiciele producentów.

Współpraca MS i Fujitsu

Steve Ballmer (Microsoft) oraz Naoyuki Akikusa (Fujitsu)

Zdaniem Fujitsu, efektem porozumienia będzie sprzedaż w 2007 r. na poziomie 7,2 mld USD. Dwa poprzednie partnerstwa przyniosły japońskiego producentowi w 2002 i 2003 r. odpowiednio 2,2 oraz 2,3 mld USD.

To kolejne strategiczne porozumienie Fujitsu - niecały miesiąc temu spółka zawarła alians z Sun Microsystems. Umowa dotyczy integracji serwerów PrimePower oraz SunFire w jedną serię produktów do roku 2006 r. Tym samym producenci pogłębią prace nad architekturą SPARC/Solaris. Platformy Sparc konkurują co prawda z systemami wyposażonymi w oprogramowanie Microsoftu, jednak przedstawiciel Fujitsu jest przekonany, że 2007 r. ich sprzedaż będzie rozkładać się na podobnym poziomie. Z kolei Steve Ballmer nie ukrywa, że zamierza w ten sposób zaoferować alternatywę dla rozwiązań IBM.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11

Według japońskiego oddziału IDC, liczba serwerów windowsowych na lokalnym rynku wzrośnie z 335 tys. szt. w zeszłym roku do 389 tys. sztuk w 2007 r. Jednocześnie platformy linuksowe wzrosną z 35 tys. do 81 tys. sztuk. W 2007 r. na rynek japoński trafi 518 tys. serwerów, z czego ok. 75 proc. będzie pracować w środowisku Windows. Według prognozy IDC, światowy rynek serwerów wzrośnie w tym roku o 5 proc. do 53 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200