Współpraca Intela i Google oraz inne nowości przedstawione na IDF

Intel ujawnił w San Francisco na konferencji IDF (13.09 - 15.09.2011) swoje plany dotyczące dalszego rozwoju mobilnych procesorów oraz nowych technologii. I tak firma uruchamia wspólnie z Google projekt mający na celu zintensyfikowanie działań na rynku smartfonów. Intel poinformował też, że pracuje nad nowym sposobem zarządzania zasilaniem stosowanym w komputerach przenośnych typu ultrabook, które przybliżą nas do ery "zawsze włączonych, zawsze podłączonych" urządzeń komputerowych.

Intel przedstawił na konferencji plany udostępnienia i optymalizacji przyszłych wersji platformy Android pod kątem niskonapięciowych procesorów z rodziny Intel Atom. Informacja nawiązuje do niedawnych wspólnych inicjatyw Intela i Google, polegających na wykorzystaniu architektury Intela w produktach Google, takich jak np. system operacyjny Chrome, Google TV, Android Software Development Kit (SDK) oraz Native Development Kit (NDK).

Firma opisała też nową klasę zarządzania zasilaniem platformy "Haswell", która pojawi się w ultrabookach w 2013 roku. Ma to ograniczyć pobór mocy w spoczynku ponad 20-krotnie w porównaniu z bieżącymi konstrukcjami, przybliżając nas znacznie do ery "zawsze włączonych, zawsze podłączonych" komputerów. Na zdjęciu poniżej widać prezentację tej platformy na konferencji IDF.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?
Współpraca Intela i Google oraz inne nowości przedstawione na IDF

Haswell

Intel zapewnia, że w dalszej przyszłości innowacje w zasilaniu platformy będą jeszcze bardziej spektakularne. Firma stworzyła już np. chip, który pozwala uruchomić komputer na baterii słonecznej mającej rozmiar znaczka pocztowego. Jest możliwe dzięki układowi scalonemu noszącemu roboczą nazwę "Near Threshold Voltage Core".

Intel chce również stworzyć na bazie technologii McAfee, nową platformę bezpieczeństwa, która będzie oparta na jego układach CPU. Candace Worley (stojąca w McAfee na czele działu Endpoint Security) pokazała na konferencji rozwiązanie McAfee DeepSAFE (chroniące sieci LAN przed różnego rodzaju zagrożeniami), które wykorzystuje funkcje sprzętowe procesorów Intel Core i3, i5 i i7. Istotną cechą rozwiązania jest to, że operacje ochronne działają poniżej systemu operacyjnego. Pierwszy produkt należący do tej platformy pojawi się na rynku jeszcze w tym roku.

Intel potwierdził na konferencji, że na początku przyszłego roku na rynek wejdą ultrabooki oparte na procesorach Ivy Bridge, które zawierają trójwymiarowe tranzystory Tri-gate. Procesory te są produkowane przy użyciu technologii 22 nm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200