Wspólne transmisje

ISMA Encryption & Authentication 1.0 to szansa na rozwój rynku video on demand.

ISMA Encryption & Authentication 1.0 to szansa na rozwój rynku video on demand.

Organizacja Internet Streaming Media Alliance (ISMA) opublikowała ostateczną wersję specyfikacji otwartego standardu bezpiecznego dostarczania strumieni wideo do wielu użytkowników jednocześnie - ISMA Encryption and Authentication 1.0.

Jej celem jest umożliwienie łatwej współpracy serwerów, kodeków i odtwarzaczy audio-wideo pochodzących od różnych producentów przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa sieciowego oraz z poszanowaniem praw autorskich. Specyfikacja przewiduje zastosowanie praktycznie dowolnych kodeków - od poczciwego MPEG-2 do najnowszych, np. Advanced Video Codec (H.264). Możliwy jest również dobór różnych algorytmów szyfrowania - minimalne wymaganie to algorytm AES z kluczem 128-bitowym.

Specyfikacja jest dużym krokiem w kierunku rozwoju rynku technologii wideo, w tym video on demand.

Na razie rynek rozwiązań do dostarczania treści wideo jest zdominowany przez rozwiązania zamknięte: najważniejsze pozycje zajmują na nim Microsoft, Real Networks i Apple. Rynkiem transmisji wideo jest także zainteresowane Cisco Systems, które, jak krążą plotki, szykuje się do wprowadzenia na rynek serwerów wideo.

Wspólna inicjatywa branży technologii wideo ma spore szanse powodzenia. Członkami ISMA, oprócz Apple i Cisco, są m.in. Sun Microsystems, America Online, słynny Fraunhofer Institute (twórca formatu mp3), Hitachi, Sony i wielu innych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200