Wspólne plany firm HP i Novell

Hewlett-Packard Co. i Novell Inc. podjęły wspólne prace nad stworzeniem oprogramowania, które zapewni użytkownikom komputerów PC pracujących w sieciach LAN większe bezpieczeństwo pracy i usprawni dystrybucję oprogramowania w sieci.

Hewlett-Packard Co. i Novell Inc. podjęły wspólne prace nad stworzeniem oprogramowania, które zapewni użytkownikom komputerów PC pracujących w sieciach LAN większe bezpieczeństwo pracy i usprawni dystrybucję oprogramowania w sieci.

Zadania te mają być realizowane pod nadzorem OpenView Node Manager for NetWare firmy Hewlett-Packard. Program oficjalnie zaprezentowano 4 października br. Użytkownik będzie mógł kontrolować pracę sieci, używając do tego celu pojedynczej konsoli zarządzania siecią OpenView.

System dystrybucji oprogramowania umożliwi ładowanie nowych wersji aplikacji i robienie automatycznych update'ów w oprogramowaniu stacji roboczych. W ramach umowy firma Hewlett-Packard dokona integracji systemu NDMS (NetWare Distributed Management Services) z systemem OpenView. Zależnie od rodzaju opracowanej usługi sieciowej, firmy będą pracować razem nad integracją obu systemów lub HP użyje systemu API OpenView. Do komunikowania się z modułem dystrybucji oprogramowania rezydującym w systemie OpenView HP zastosuje technologię, którą firma Novell wykorzystała w pakiecie dystrybucji NetWare Navigator.

Inne usługi systemu NetWare, które włączone zostaną do pakietu, pozwolą użytkownikom śledzić z konsoli OpenView połączenia międzysieciowe i przeglądać informacje o pracy sieci. Obie firmy zwracają szczególną uwagę na to, żeby system OpenView nie wpłynął na obniżenie poziomu stosowanych przez NetWare zabezpieczeń dostępu do sieci i ochrony danych. HP zamierza dołączyć tak ważne funkcje jak, dodawanie z poziomu OpenView nowych użytkowników i usuwanie ich z systemu NetWare.

Specjaliści twierdzą, że chociaż usługi systemu NetWare mają wbudowane mechanizmy zabezpieczające sieć przed próbami pracy nie upoważnionych do tego użytkowników, to jednak brak im dziennika kontroli, a nawet w systemie NetWare 4.01 administrator systemu ma ciągle za duży dostęp do chronionych obszarów sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200