Wsparcie dla rozwoju

Już wkrótce macierze NetApp obsłużą protokół FCoE.

NetApp poinformowała o tym, że będzie wykorzystywać adapter sieciowy CNA (Converged Network Adapter) firmy Qlogic w macierzach i rozwiązaniach wirtualizacyjnych. Mają one w natywny sposób wspierać protokół Fibre Channel over Ethernet. W dzisiejszych wdrożeniach storage używa się dwóch kompletów kart. Od strony serwera i sieci jest to Ethernet, od strony sieci składowania danych przeważnie jest to karta Fibre Channel. Nowa karta Qlogic 8152 łączy dwa adaptery sieciowe w jednym urządzeniu, separując je logicznie. Można nimi zarządzać indywidualnie lub za pomocą pojedynczego interfejsu.

NetApp w macierzach NAS używa interfejsów Qlogic co najmniej od dekady. Decyzja o wyborze nowego interfejsu 8152 jest więc naturalnym krokiem w dziedzinie łączenia zasobów pamięci masowych za pomocą nowoczesnych protokołów, takich jak FCoE. Moduł ten, nazywany FCoE Target Expansion Card, będzie można wykorzystać w niektórych popularnych macierzach z serii FAS oraz w urządzeniach V-series (FAS2050, FAS 3000, FAS 3100, FAS 6000,V6000 i V3100). Koszt takiej karty jest oceniany na 3000 USD. Sterowniki są te same dla obu , więc nie jest wymagana modyfikacja systemu operacyjnego. Jednocześnie karta taka zmniejsza obciążenie procesora. Karty z serii 8100 są certyfikowane dla systemów Windows, Linux, AIX oraz HP-UX. Posiadają także certyfikację dla platform wirtualizacyjnych, takich jak Vmware ESX Server, Windows 2008 Server i Hyper-V oraz Citrix XenServer. Ponadto współpracują z każdą platformą sprzętową od PowerPC do Intel Nehalem. Są to karty z pojedynczym , który zużywa mniej energii i generuje mniej ciepła od wieloukładowych kart.

Interfejsy Qlogic CNA są optymalizowane pod kątem zarówno przesyłania danych, jak i transmisji storage z prędkością 10 Gbit/s Enhanced Ethernet, co redukuje prawdopodobieństwo utraty pakietów. Prace nad Enhanced Ethernet są w toku. "Gdy się użyje CNA, będzie można skorzystać z szerokiego pasma transmisji danych w obie strony przy użyciu pojedynczego interfejsu 10 Gbit/s Ethernet" - mówi Steve Zivanic z firmy Qlogic.

NetApp nie jest pierwszą firmą, która podpisała umowę o współpracy przy sprzedaży interfejsów FCoE z Qlogic. W maju bieżącego roku taką decyzję podjął IBM, który wykorzystuje kartę Qlogic 8152 w serwerach w obudowie tower i rack. Takie serwery oraz macierze mogą współpracować z przełącznikami FCoE, które są już dostępne na rynku (np. EMC NEX-5020). NetApp zamierza także sprzedawać przełączniki FCoE firmy z serii 8000 i karty CNA z serii 1020. Przełącznik ma 24 porty 10 Gb/s FCoE oraz 8 portów FC 8GB/s, które można połączyć z siecią SAN. Umożliwia to łatwą migrację przy zachowaniu istniejących rozwiązań SAN. Niestety, rozwiązanie NetApp/Brocade nie będzie początkowo obsługiwało automatycznego wykrywania celów, więc cele FCoE będą musiały być skonfigurowane ręcznie.

Jeśli technologia FCoE odniesie poważny sukces rynkowy, firmy, które specjalizują się w Fibre Channel, takie jak Emulex, będą zmuszone do zmiany swojej strategii.


TOP 200