Wrocławskie centrum badawcze Siemensa

Siemens ICM (Information and Communication Mobile) otworzył we Wrocławiu 1 października Dział Stacjonarnej Telefonii Bezprzewodowej, który jest pierwszą tego typu placówką utworzoną przez firmę Siemens w Europie znajdującą się poza granicami Niemiec.

Siemens ma już wprawdzie w Polsce kilkanaście ośrodków zatrudniających ok. 5000 pracowników, jednak wrocławski ma odmienny charakter od pozostałych. Siedzibą nowej organizacji badawczej jest otwarte w maju ub.r. we Wrocławiu Centrum Rozwoju Oprogramowania (Information and Communication Mobile Netwwork&Solution).

Wrocławskie centrum badawcze skoncentruje się teraz głównie na produktach bezprzewodowej telefonii cyfrowej oraz na produktach transmisji danych do połączeń analogowych, ISDN i szerokopasmowych DSL. Będzie ono współpracować z dwoma ośrodkami w Niemczech: Bocholt i Monachium oraz dwoma wyższymi uczelniami miasta: Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską. Tworzenie nowych aplikacji, badanie ich zachowania się w konkretnych strukturach bezprzewodowej infrastruktury sieciowej oraz optymalizacja istniejących funkcji urządzeń bezprzewodowych będzie podstawowym kierunkiem działania nowo powstałego ośrodka badawczego.

Zobacz również:

  • Wybitny dziennikarz rynku telekomunikacyjnego nie żyje

Do tych celów Siemens już zainstalował na terenie centrum (i ma zamiar rozwijać) doświadczalną sieć bezprzewodową opartą na swoich rozwiązaniach. Przewiduje się, że do 2004 r. wrocławska placówka zatrudni 30 osób, głównie z wyższym wykształceniem z zakresu oprogramowania i teleinformatyki.

Wybór kraju i miasta wcale nie był przypadkowy. Jak powiedział Krzysztof Kuliński, szef integracji firmy z klientami i pomysłodawca całego przedsięwzięcia Siemensa, o lokalizacji centrum we Wrocławiu zdecydowała dobra infrastruktura komunikacyjna oraz korzystne warunki finansowe, a także centralne położenie miasta na mapie Europy (Wiedeń, Berlin, Warszawa).

Ważną rolę w tworzeniu centrum i firmowego laboratorium badawczego odegrał wysoko oceniany przez fachowców zagranicznych poziom polskich informatyków oraz bliskość uczelni wyższych o potrzebnych kierunkach kształcenia. Właśnie Wrocław ze swoimi 8 wyższymi uczelniami, w których studiuje ok. 60 000 studentów, zapewni optymalne warunki do rekrutacji kadr oraz właściwy poziom współpracy z wydziałami technicznymi zajmującymi się opracowywaniem, badaniem i wdrażaniem rozwiązań bezprzewodowych Siemensa.

Rozmach, z jakim jest tworzone centrum badawcze wskazuje, że firma ma zamiar poważnie inwestować we Wrocławiu w prężnie rozwijającą się branżę łączności bezprzewodowej. Należy jedynie żywić nadzieję, że nie zakończy się to tak, ....jak kilka lat wcześniej ze znanymi zakładami komputerowymi Elwro w tym mieście, przejętymi i praktycznie zlikwidowanymi przez Siemensa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200