Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów IT zwiększa się popyt na IT rekruterów

Kandydaci z obszaru IT znajdują się w czołówce najtrudniejszych do pozyskania pracowników – potwierdzają to dane zawarte w opracowanym przez markę Experis raporcie „Cyfrowa rewolucja umiejętności”. Dlatego coraz popularniejszym zawodem staje się specjalista rekrutacji IT.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów IT zwiększa się popyt na IT rekruterów

Fot. Edmond Dantès, Pexels

Zgodnie z prezentowanymi w analizie danymi, na polskim rynku coraz częściej tworzone są stanowiska takie jak specjalista ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego czy ekspert ds. big data. Poszukiwani są też między innymi pracownicy z doświadczeniem w obszarze internetu rzeczy oraz sieci i baz danych. Wiele ofert czeka także na developerów oprogramowania i aplikacji, a wraz z rosnącym popytem na personel w branży IT – w naturalny sposób zwiększa się zapotrzebowanie na osoby, które będą zajmowały się pozyskiwaniem specjalistów z tego obszaru. IT Rekruterzy stanowią więc obecnie bardzo pożądaną i cenioną na rynku pracy grupę, która może liczyć na atrakcyjne propozycje zawodowe. Warto jednak zaznaczyć, że specjalizacja z tego zakresu wymaga szerokiego spektrum kompetencji – zarówno technicznych, jak i miękkich.

Obowiązki IT Rekrutera obejmują przede wszystkim poszukiwanie kandydatów za pomocą wszystkich dostępnych źródeł i kanałów kontaktu, a także dopasowywanie potencjalnych pracowników do organizacji. Działania te uwzględniają między innymi analizę kompetencji aplikujących osób oraz tworzenie profili, prezentowanych później pracodawcy. Do IT Rekrutera należy kompleksowe prowadzenie całego procesu rekrutacyjnego oraz bieżący kontakt z klientami wewnętrznymi (w przypadku wewnętrznych działów rekrutacyjnych) lub zewnętrznymi (w przypadku agencji rekrutacyjnych). Niezwykle ważnym aspektem tej pracy jest budowanie i utrzymywanie relacji z kandydatami – zarówno w czasie trwania rekrutacji, jak i po jej zakończeniu – obejmujące między innymi przekazywanie rzetelnej informacji zwrotnej oraz dalsze wspomaganie procesu zatrudnienia danej osoby.

Zobacz również:

  • Konferencja Online Ework Group: Przyszłość rekrutacji w IT. Co przyniesie 2024?
  • Analitycy wciąż poszukiwani

U kandydatów planujących realizować się zawodowo na stanowisku IT Rekrutera poszukiwane są umiejętności z dwóch różnych grup. Pracodawcy oczekują od potencjalnych pracowników przede wszystkim doświadczenia branżowego z obszaru IT oraz znajomości przekroju stanowisk i technologii pożądanych w tym sektorze. Wiedza ta jest podstawą, pozwalającą na samodzielne prowadzenie projektów rekrutacyjnych. Drugim, nie mniej ważnym wymogiem jest dysponowanie rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. W zawodzie IT Rekrutera kluczowe są komunikatywność, samodzielność, zorientowanie na osiągnięcie zamierzonego celu, a także umiejętność zarządzania czasem i wieloma projektami jednocześnie. Dodatkowym atutem jest bardzo dobra pamięć oraz zaawansowana znajomość języka angielskiego.

Żeby rozpocząć karierę na stanowisku IT Rekrutera nie trzeba mieć ukończonych określonych studiów ani specjalistycznych kursów. Bardzo dobrze odnajdują się w tym zawodzie zarówno absolwenci uczelni technicznych, jak i osoby po kierunkach takich jak na przykład dziennikarstwo, psychologia czy filologie, ponieważ na tego typu studiach duży nacisk kładziony jest właśnie na rozwój kompetencji z obszaru komunikacji. Warto zaznaczyć, że firmy poszukują przede wszystkim kandydatów, którzy mają już doświadczenie w rekrutacjach IT i będą w stanie samodzielnie poprowadzić projekty rekrutacyjne od pierwszego dnia pracy. Organizacje są zdecydowanie mniej otwarte na pozyskiwanie juniorów, jednak rekordowo wysoki niedobór talentów sprawia, że coraz więcej pracodawców decyduje się na przyjmowanie także początkujących pracowników, licząc się z koniecznością zainwestowania w kompleksowe przeszkolenie tych osób.

Rekruterzy IT mają szerokie spektrum możliwości zawodowych. Ci, którzy dysponują już odpowiednim doświadczeniem, mogą rozwijać się w wewnętrznych działach rekrutacyjnych firm i pracować jako niezależni specjaliści. Z kolei w agencjach rekrutacyjnych takie osoby mają możliwość, by realizować się zarówno w roli IT Rekrutera, jak i na stanowisku łączonym, które oprócz prowadzenia rekrutacji wymaga też kontaktu z klientami oraz działań sprzedażowych. Zawodowa ścieżka IT Rekrutera może obejmować rozwój poziomy, polegający na specjalizacji w konkretnej dziedzinie rekrutacji z obszaru IT, lub rozwój pionowy, uwzględniający awans na stanowisko koordynatora, team leadera lub managera, zarządzającego pracą całego zespołu.

Wynagrodzenie Rekruterów IT zazwyczaj składa się z podstawy oraz bonusów za zrealizowane projekty. Ostateczna wysokość zarobków w dużej mierze zależy więc od zaangażowania pracownika i może wynosić od kilku tysięcy złotych na stanowisku juniora do nawet kilkunastu tysięcy złotych w przypadku doświadczonego specjalisty.

Praca IT Rekrutera może być wykonywana zarówno hybrydowo, jak i zdalnie. Do realizacji projektów potrzebny jest tylko telefon, a także dostęp do internetu i odpowiednich systemów oraz programów rekrutacyjnych. Niemniej jednak dla osoby rozpoczynającej pracę na stanowisku juniora z pewnością niezbędne będzie także wsparcie mentora oraz bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Kontakt z nimi pozwoli początkującemu pracownikowi szybciej wdrożyć się w tajniki sztuki rekruterskiej, pomoże uzyskać potrzebną wiedzę i zrozumieć poszczególne stanowiska oraz terminy z zakresu IT. Wiele firm oferuje obecnie cykle szkoleń wprowadzających do wykonywania obowiązków na stanowisku IT Rekrutera, wciąż jednak nieocenione pozostaje codzienne wsparcie bardziej doświadczonych współpracowników z organizacji, do których można zwrócić się w każdej chwili.

Wraz z postępującą rewolucją technologiczną, pracodawcy coraz intensywniej rywalizują o talenty z obszaru IT – zarówno na Polskim, jak i światowym rynku. Pochodną tego trendu jest wzmożone zapotrzebowanie na IT Rekruterów. Należy jednak mieć na uwadze, że rozpoczęcie kariery w tym kierunku wymaga dość obszernego zestawu rozwiniętych kompetencji z różnych dziedzin oraz wsparcia doświadczonego mentora. Jest to zawód, który wiąże się z koniecznością nieustannego zdobywania nowej, fachowej wiedzy oraz potrzebą intensywnego rozwijania swoich umiejętności.

Urszula Mikulska jest menadżerką ds. rekrutacji stałej w obszarze IT w Experis

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200